01
01
Budynek Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 2 w Kętach
02
02
Plac zabaw przy budynku szkolnym
03
03
Zajęcia wychowania fizycznego na hali sportowej
04
04
Tablica pamiątkowa gimnazjum

Wielcy, młodzi, wspaniali 2019

Wraz z zakończeniem roku szkolnego mury naszej szkoły opuszczą kolejni absolwenci, wyruszając na swoje życiowe szlaki. Wśród nich będą szczególne osobowości, dzięki którym w ostatnich latach dobrze mówiło się o Dwójce. Jedni reprezentowali nas w konkursach przedmiotowych, drudzy walczyli o honor szkoły w zawodach sportowych, trzeci wyruszyli po laury tanecznym krokiem. Czasem, z dobrym skutkiem, próbowali robić wszystko na raz.

Choć fascynują ich różne dziedziny, Uczniowie ci posiadają kilka wspólnych cech, są nimi:  ambicja, wiara w siebie i wola walki. Warto przyjrzeć się z bliska tym wyjątkowym postaciom – ludziom renesansu, czyli naszym wielkim, młodym i wspaniałym.

Karol Łanocha, kl. VIII a

W świadomości wielu szkolnych kolegów stanowi niedościgniony ideał, nauczyciele mówią o Nim z uznaniem, zadziwia swoją wiedzą, inteligencją i wszechstronnością. W kręgu Jego zainteresowań pozostają: ornitologia, botanika, chemia, polityka oraz książki Andrzeja Pilipiuka.

Naukowe osiągnięcia Karola nie mają precedensu w naszej szkole i powtarzają się od kilku lat.  W bieżącym roku szkolnym ten genialny Uczeń zdobył trzy tytuły laureata: w Małopolskim Konkursie Chemicznym, Geograficznym i Matematycznym. Co więcej, dwukrotnie został finalistą  - w Małopolskim Konkursie Języka Polskiego i  Małopolskim Konkursie Języka Angielskiego. Fascynuje Go przyroda, dlatego za swoje pozaszkolne osiągnięcia uważa przede wszystkim udane obserwacje ornitologiczne.

W przyszłości chciałby zostać lekarzem i wyjechać na misję w ramach działalności Lekarzy bez Granic. Pytany o marzenia, mówi o dniu spędzonym na „ptasiej wyspie” Runde.

Makary Grad, kl. III b gimnazjum

Społecznik, zapalony informatyk, bardzo dobry uczeń, a przy tym skromny, ułożony, kulturalny człowiek. Bez Niego w ciągu ostatnich kilku lat nie odbyła się żadna uroczystość, zawsze gotowy pomóc, doradzić, a nawet zostać w szkole długo po skończonych lekcjach, by zrobić to, co trzeba i za co odpłacą najwyżej dobrym słowem. Prywatnie gra na pianinie, zajmuje się fotografią  i ogrodnictwem, potrafi śpiewać, posiada talent aktorski i zawsze można na nim polegać. Dla relaksu pływa, jeździ na rowerze i na nartach, lubi gotować.

W tym roku szkolnym Makary – został laureatem Małopolskiego Tematycznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Dzieje Przymierza”. Jego zamiłowanie do przedmiotów ścisłych zaowocowało także otrzymaniem tytułu finalisty Konkursu o Puchar Dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej oraz zajęciem 1. miejsca w Drużynowym Gminnym Konkursie Fizycznym.

W przyszłym roku szkolnym chciałby rozpocząć naukę w V LO w Bielsku-Białej, a po maturze studiować informatykę lub matematykę. Marzy o dobrej, ciekawej pracy oraz własnym dużym ogrodzie, pełnym roślin z całego świata.

Łukasz Puchała, kl. III b gimnazjum

Skromny, wyciszony, zamyślony, jakby analizował poznane teorie, a może nawet tworzył własne. Pasjonuje się fizyką, głównie teorią względności, mechaniką kwantową, astrofizyką, zwłaszcza ewolucją gwiazd i czarnymi dziurami. Oznacza to, że niewiele jest w naszej szkole osób, które mogłyby rozmawiać z nim na interesujące Go tematy naukowe…

Spośród przedmiotów szkolnych wybiera matematykę, chemię, biologię i geografię. Lubi sport – narciarstwo alpejskie, lekkoatletykę, jazdę na rowerze i pływanie. Dużo czyta, zwykle sięgając po literaturę fantastycznonaukową i fantasy. Nie stroni od pracy artystycznej – potrafi pięknie rysować.

Wśród tegorocznych osiągnięć najbardziej cieszą Go tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu z Fizyki oraz tytuł laureata w Konkursie Matematycznym o Puchar Dyrektora V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej. Ponadto, za osiągnięcia lekkoatletyczne, uzyskał stypendium sportowe gminy Kęty,   a jako artysta zajął 1. miejsce w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Mieszkam w Beskidach”. Lubi wyzwania, dlatego udało mu się wyjechać rowerem na Magurkę Wilkowicką, a zimą zjechać  z góry na nartach z prędkością 100 km/h.

W planach na przyszłość wymienia kontynuację nauki w dobrym liceum kształcącym na kierunkach ścisłych, by uzyskać solidne podstawy do studiowania matematyki i fizyki oraz rozpocząć  karierę fizyka-teoretyka. Marzy o stworzeniu działającej teorii fizycznej bądź matematycznej o dużym znaczeniu oraz pracy w Europejskim Centrum Badań Jądrowych i przy Wielkim Zderzaczu Hadronów. Myśli o unifikacji fizyki, czyli połączeniu teorii względności i mechaniki kwantowej w jedną spójną teorię. Chciałby zwiedzić całą Ziemię, a następnie odbyć lot w kosmos.

Wojciech Kuźma, kl. VIII a

Czy możliwe jest połączenie kultury, spokoju i mądrości w jednym nastoletnim organizmie? Najwidoczniej tak. Warto dodać jeszcze umiejętności taneczne na światowym poziomie, które uczyniły z tego miłego młodzieńca aktualnego drugiego wicemistrza świata w kategorii dziesięciu tańców, trzykrotnego aktualnego mistrza Polski w tańcach standardowych i czterokrotnego aktualnego mistrza Polski w tańcach latynoamerykańskich. Wojtek ma na swoim koncie także zwycięstwa i wyróżnienia w otwartych mistrzostwach Niemiec, Holandii i Chin oraz Puchar Europy  i Polski z 2019 r. Sukcesy te uczyniły z niego stypendystę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Listę tę uzupełniają osiągnięcia w konkursach szkolnych – wyróżnienie w matematycznym „Kangurze” oraz tytuł laureata Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

Oprócz tańca towarzyskiego lubi sport, czytanie książek i poznawanie egzotycznych gatunków zwierząt. W  przyszłości chciałby utrzymać swoje umiejętności na wysokim poziomie, by móc nadal wygrywać prestiżowe turnieje i zdobyć tytuł mistrza świata. Planuje także założenie własnego klubu tanecznego i pracę w zawodzie trenera.

Julia Wiewiórka, kl. VIII a

To pełna gracji, rozkochana w tańcu towarzyskim, skoncentrowana na sukcesie miłośniczka biologii. Wydaje się niezmordowana w rozwijaniu swojej pasji, którą stara się godzić z obowiązkami. Do niej należą dwa tytuły mistrzowskie – Okręgu Małopolskiego i Mazowieckiego U16, a także dwa tytuły wicemistrzowskie Polski - w tańcach standardowych i latynoamerykańskich U16. Za granicą znalazła się w gronie „Top 35” U16 podczas Mistrzostw Europy w Blackpool, w Wielkiej Brytanii.

Plany na przyszłość wiąże z pasją, chcąc zostać profesjonalną nauczycielką tańca towarzyskiego. Zanim jednak do tego dojdzie, chciałaby wystąpić w ścisłym finale mistrzostw świata.

Patrycja Wykrent, kl. III b gimnazjum

Nieraz już zadziwiła nauczycieli swoją wszechstronnością, wiedzą, skromnością i kulturą. Interesuje się historią, fascynują ją przemiany w modzie, dlatego w wolnych chwilach z dużym powodzeniem szyje suknie z minionych epok, prezentując je na piknikach historycznych w Pszczynie.  Kocha śpiew, grę na instrumentach i literaturę (zwłaszcza poezję).

Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w Jej osiągnięciach. Jako uczennica gimnazjum uzyskała tytuł finalistki w dwóch konkursach – Małopolskim Konkursie Języka Polskiego i Małopolskim Konkursie Historycznym, otrzymując tytuł Naukowca Roku i stypendium burmistrza gminy Kęty. Na niwie artystycznej w tym roku święciła sukcesy podczas Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego, zdobywając I miejsce oraz nagrodę publiczności. Trzy razy z rzędu została laureatką gminnego konkursu „Artystą być” w kategorii śpiewu.

W przyszłości planuje dobrze zdać maturę, studiować śpiew i dołączyć do grupy rekonstrukcyjnej. Być może uda jej się także napisać powieść lub tomik poezji oraz opanować grę na pianinie.

Zuzanna Tuchowska, kl. VIII a

Humanistka, sportsmenka, uczestniczka konkursów biblijnych, uosobienie spokoju. Twierdzi, że lekkoatletyka pozwala Jej na oderwanie się od codziennych obowiązków i daje dużą satysfakcję. Lubi gotowanie, a zwłaszcza eksperymenty kulinarne.

Wśród swoich największych tegorocznych osiągnięć wymienia zdobycie tytułu finalistki  Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego oraz zajęcie 2. miejsca w sztafecie 4x100 m na Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Indywidualnej Lidze Lekkoatletycznej. Ogromne znaczenie miał dla Niej także sukces osiągnięty podczas Mistrzostw Polski U-16, w których osiągnęła 160 cm w skoku wzwyż.

Wśród prywatnych osiągnięć wymienia rozpoczęcie samodzielnej nauki języka angielskiego, który zamierza opanować na wyższym poziomie. W przyszłości planuje studia medyczne. Jej największym marzeniem jest jednak zdobycie medalu podczas Mistrzostw Polski w Skoku Wzwyż oraz zakwalifikowanie się do kadry Polski.

Gabriela Wójcik, kl. III b gimnazjum

Jej cechy rozpoznawcze to ambicja, otwartość i szczery śmiech. Ta sympatyczna dusza towarzystwa pasjonuje się lekkoatletyką i ma na swoim koncie kilka znaczących osiągnięć, m. in. 5. miejsce  w Mistrzostwach  Polski U16 w Lekkiej Atletyce, 1. miejsce w biegu na 300 m, 2. miejsce w biegu 4x100m oraz 3. miejsce w biegu na 100 m w Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Indywidualnej Lidze Lekkoatletycznej. Posiada własne miejsce w zapleczu kadry narodowej.

Poza sportem lubi taniec i biologię. Potrafi narzucić sobie dyscyplinę, by systematycznie trenować  i zdobywać dobre wyniki w nauce. Wśród swych prywatnych osiągnięć wymienia wejście na Kasprowy Wierch. W przyszłości zamierza studiować położnictwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Marzy o udziale w igrzyskach olimpijskich oraz medalu na mistrzostwach Polski.

Wiktoria Sachmerda, kl. III d gimnazjum

Jest jedną z trzech czołowych sportsmenek naszej szkoły, która szczególnie upodobała sobie lekkoatletykę i trenuje ją od 2015 roku. Przyniosło Jej to wysokie lokaty na szczeblu wojewódzkim, najnowszy sukces to zajęcie 2. miejsca podczas Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Drużynowej Lidze Lekkoatletycznej. Poza tym może się poszczycić zajęciem 14. miejsca oraz dwukrotnie 11. miejsca na Mistrzostwach Polski Młodzików   w skoku wzwyż i pięcioboju. Ma na swoim koncie również 9. miejsce w pięcioboju w tabelach krajowych oraz 1. miejsce w skoku wzwyż na Miedzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików. Zapytana o plany na przyszłość, wymienia więc lekkoatletykę; w niej przede wszystkim chciałaby pobijać swoje życiowe rekordy. Marzy o zdobyciu medalu na mistrzostwach Polski, awansie na mistrzostwa Europy i świata, wspomina także o ustanowieniu jakiegoś rekordu.

Oprócz sportowych lubi zdobywać także górskie szczyty, oglądała już świat z Kasprowego Wierchu Śnieżki oraz Jaworzyny. Gdy z wyżyn schodzi na ziemię, chce po prostu zdać maturę i zapewnić sobie odpowiednie przygotowanie do zawodu fizjoterapeutki. Z tą dziedziną związało Ją wyczynowe uprawianie  sportu, pociągające za sobą większe i mniejsze urazy, które wymagały  porady fizjoterapeuty. Zamierza więc pójść tym tropem i studiować w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Jako plan awaryjny zakłada zwrot  stronę ekonomii, ponieważ bardzo lubi także matematykę i język angielski.

Katarzyna Pyrdziak, kl. VIII a i Kamil Hankus, kl. VIII b

Kasia – filigranowa istotka, miłośniczka muzyki, literatury, rysunku i sportu. Lubi recytować poezję, ale nie stroni od matematyki, co dało Jej kilka wyróżnień w konkursach. Pragnie zwiedzić Australię i Oceanię

Kamil – sympatyczny, uśmiechnięty wielbiciel tańca, muzyki i zapalony wędkarz. Nieobca mu poezja i sport; podczas Mistrzostw Szkół Podstawowych zajął 1. miejsce w rzucie piłeczką palantową.

Ten niezwykły duet tworzy parę taneczną ze Szkoły Tańca Towarzyskiego „Ragtaim” w Kętach, działającej pod  kierownictwem Małgorzaty Kotlarczyk-Wiewiórki. Miło popatrzeć, jak razem płyną w głąb muzycznej przestrzeni… Nie wszyscy wiedzą jednak, jak wiele wysiłku wymaga osiągnięcie takiego poziomu umiejętności.

Kasia i Kamil rozwijają swoją pasje od 8 lat, a w ciągu ponad 2 lat wspólnie zdobyli 2 wyższe klasy  w tańcach standardowych i 3 klasy w tańcach latynoamerykańskich. W swoim dorobku tanecznym, który liczy się od  siódmego roku życia, zdobyli kolejno klasy taneczne: H, G, F, E, D i C. Para należy do Polskiego Towarzystwa Tanecznego, reprezentując  Okręg Małopolski na Ogólnopolskich Turniejach Tańca Towarzyskiego.

Największym sukces  Kasi i Kamila miał miejsce w grudniu 2018r. podczas prestiżowego turnieju  w Polsce „O Puchar Mariana Wieczystego” , który był prekursorem tańca towarzyskiego  w Polsce. Para ta rywalizowała w kategorii 14-15 lat z 30 innymi i podczas Finału Wieczornej Gali zdobyła 3. miejsce.  Sukces ten zapewnił jej awans do klasy B w tańcach latynoamerykańskich, najwyższej w tej kategorii wiekowej, i pozwolił śmiało patrzeć w przyszłość. Teraz obydwoje marzą o zdobyciu międzynarodowej klasy tanecznej „S” w tańcach latynoamerykańskich.

Miłosz Niedziela, kl. VIII a

Trudno sobie wyobrazić, że ten wyciszony, niepozorny chłopiec tak bardzo lubi czuć wiatr we włosach, bo wśród jego zainteresowań znajduje się jazda na rowerze(głównie downhill, enduro, freeride) oraz streetwear.

Po treningu dla ciała nie zapomina jednak o powinnościach wobec umysłu, co począwszy od piątej klasy, pozwoliło mu trzykrotnie zostać finalistą w Małopolskim Konkursie Matematycznym, zapewniło wynik bardzo dobry w „Kangurze” matematycznym oraz tytuł laureata w konkursie matematycznym „Galileo”,

W przyszłości na pewno nie zerwie znajomości z królową nauk, choć chciałby także rozwijać swoje umiejętności w jeździe na rowerze. Stanie się to możliwe po dokonaniu zakupu dobrego pojazdu, przystosowanego do „downhillu”. Jak większość ludzi, chciałby być bogaty i zacząć zarabiać na „resellu”, czyli ponownej sprzedaży limitowanego produktu za cenę wyższą od ustalonej w oficjalnym sklepie w czasie, gdy produkt był dostępny.

Co zrobić z taką wiedzą, kondycją, umiejętnościami? Ulokujcie je dobrze, Kochani. Spędziliśmy razem wiele niezapomnianych chwil, a teraz każdy z Was wyruszy w swoją drogę. Niech będzie to droga szczęśliwa, niech zawiedzie Was tam, dokąd chcecie. Pamiętajcie, że nic się nie zmieniło – nadal będziemy trzymali za Was kciuki wierząc, że jeszcze o Was usłyszymy. Jesteście wielcy, młodzi, wspaniali i to do Was należy teraz świat.

Grażyna Małysa

 

Copyright 2011 Wielcy, młodzi, wspaniali 2019. Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach
Joomla Templates by Wordpress themes free