Poznajemy Uniwersytet Śląski

Na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytety Śląskiego w Katowicach odbywa się corocznie festiwal nauk ścisłych i przyrodniczych powiązany z obchodami Święta Liczby PI. Przygotowywane są wówczas otwarte  wykłady, warsztaty i różnego rodzaju  pokazy, na których zarówno pasjonaci nauk ścisłych jak i zaprzysięgli humaniści mogą znaleźć coś atrakcyjnego dla siebie.

Klasa I eksperymentalna pod opieką p. Edyty Jabłonki i p. Aleksandry Waluś skorzystała z okazji, by złożyć tego dnia wizytę na Uniwersytecie Śląskim. Swoje zwiedzanie rozpoczęliśmy od budynku matematyki. Wszędzie panował niezły tłok . Kto by przypuszczał, że na wykłady poświęcone liczbom czy Pitagorasowi i warsztaty związane z fraktalami przybędzie aż tylu zainteresowanych. Na korytarzach prezentowały się sterowane przez ludzi roboty. Następnie udaliśmy się do budynku fizyki. Studenci poustawiali tu  stanowiska doświadczalne. Można było pod ich kierunkiem własnoręcznie przeprowadzać eksperymenty i zapoznać się z zjawiskami fizycznymi w nich występującymi. Największą atrakcją była jednak wizyta na wydziale chemii. Tutaj zostaliśmy oprowadzeni po dwóch laboratoriach  gdzie opiekunowie pracowni pokazali nam przykładowe doświadczenia, jakie się tam przeprowadza na co dzień. Wysłuchaliśmy  również wykładu „Kurde mol – to jednak proste” oraz zobaczyliśmy pokaz „Nie róbcie tego w domu”. Pan  Wojciech Jankiewicz bardzo przystępnie  omówił nam strukturę atomu oraz kilka  fundamentalnych praw fizyki i chemii. Pokazał jak zbudowano układ okresowy pierwiastków i ile można z niego „wycisnąć”.  Następnie studenci skupieni w Kole Naukowym Chemików „Aqua Regia” pokazali kilka wybuchowych doświadczeń chemicznych, tym samym  nas przekonać, że nauka potrafi być zaskakująco kolorowa, głośna i często po prostu wesoła… i chociaż misiek Haribo nie bardzo chciał dać się wystrzelić w kosmos, to mała erupcja wulkaniczna i strzelające pod sufit wybuchy piany robiły wrażenie. 
Swoją wizytę w Katowicach zakończyliśmy spacerem po nowej dzielnicy miasta, nazywanej Strefą Kultury. Znajduje się ona samym centrum miasta, tuż obok znanej  Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek” . Obecnie mieści się tam również  Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz nowe Muzeum Śląskie. Są one zlokalizowane na terenie dawnej kopalni „Katowice”.
Po całym dniu zwiedzania i nauki oraz szybkiej pizzie miło wracało nam się pociągiem do domu.
Edyta Jabłonka

Copyright 2011 Poznajemy Uniwersytet Śląski . Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach
Joomla Templates by Wordpress themes free