Z wizytą w siedzibie Google w Warszawie

„Obliczenia komputerowe są zbyt istotnym zagadnieniem, by zostawić je tylko mężczyznom”  powiedziała kiedyś angielska informatyczka Karen Spärck Jones. Wychodząc temu naprzeciw firma Google  stworzyła Program edukacyjny “Mind the Gap”, którego celem  jest popularyzacja przedmiotów ścisłych wśród dziewcząt oraz zachęcenie ich do studiów technicznych lub matematyczno-przyrodniczych i późniejszego wyboru zawodu inżyniera programisty.

 

W poniedziałek 15 lutego 2016 r.  grupa uczennic z klas eksperymentalnych  pod opieką pań Katarzyny Wadoń–Kasprzak  i Edyty Jabłonki gościła, już po raz drugi, w siedzibie firmy Google. Tym razem warsztaty odbywały się w Warszawie.  Dziewczęta przywitane zostały uroczystym poczęstunkiem, a następnie zaproszone na zajęcia  prowadzone przez inżynierów programistów. Obejrzały prezentację techniczną przybliżającą im  zagadnienia związane z informatyką oraz technologią Google, dowiedziały się jak wygląda dzień pracy inżyniera, poznały znaczenie  zróżnicowanego składu zespołu na jego efektywność i jakość dostarczanych produktów, obejrzały demonstrację obrazującą na prostym przykładzie, na czym polega programowanie. Wykłady prowadzone  były w ciekawy i zrozumiały sposób, a ich atrakcyjność zwiększały  drobne nagrody w postaci pluszowych maskotek za aktywny udział w dyskusji. Po części teoretycznej  uczestniczki warsztatów miały okazję zwiedzić   biuro firmy. Okazało się, że jest ono nie tylko doskonale zorganizowane, bogato wyposażone ale i posiada atrakcyjne zaplecze socjalne. Znajduje się tam przede wszystkim sprzęt komputerowy i sale konferencyjne umożliwiające łączenie się z zagranicznymi biurami, ale jest tam także siłownia, biblioteka, pokój wypoczynkowy. Pracownicy mogą również korzystać z odpowiednio zaopatrzonej kuchni i kawiarni. Na koniec dziewczęta uczestniczyły w panelu dyskusyjnym, podczas którego na ich pytania odpowiadali inżynierowie Google (kobiety i mężczyźni). Otrzymały również dyplomy oraz pamiątkowe plecaki i piórniki z firmowym logo.
Po wszystkich atrakcjach w biurze Google dziewczęta czekał długi powrót autokarem do domu. W samej stolicy mogły już tylko zobaczyć Pałac Kultury i Nauki. Dzisiaj jeszcze jest im trudno powiedzieć czy wybiorą w przyszłości  proponowane studia.  Z całą  pewnością ta wizyta dała im dużo do myślenia i  pokazała, że jednak warto się uczyć.

Edyta Jabłonka

Copyright 2011 Z wizytą w siedzibie Google w Warszawie. Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach
Joomla Templates by Wordpress themes free