Eksperymentalne andrzejki czyli jak połączyć zabawę z nauką

Z 27 na 28 listopada 2015r. w murach naszej szkoły miało miejsce niecodzienne spotkanie nauki             i tradycji. Klasa I eksperymentalna wraz z wychowawczynią Edyta Jabłonką zorganizowała sobie bowiem nietypowe andrzejki naukowe. Spotkanie rozpoczęło się wieczorem od wyzwania matematycznego. W ruch poszły nożyczki, cyrkle, ołówki  i z kolorowych kartek zaczęły się wyłaniać przestrzenne konstrukcje. Każdy miał za zadnie zbudować przynajmniej dwa czworościany foremne        z których następnie powstała Piramida Sierpińskiego. Drugą bryłą, jaką każdy stworzył, był sześcian składany metodą origami. Wspólna praca zaostrzyła nam apetyt więc w przerwie urządziliśmy sobie kolację.

Następnie nasz kolega z klasy wygłosił bardzo ciekawy wykład na temat minerałów                     z prezentacją okazów z jego prywatnej kolekcji oraz przygotował dla nas proste doświadczenia chemiczne, jakie można przeprowadzić we własnej kuchni. Podzieleni na grupy tworzyliśmy swoistego rodzaju „erupcje wulkaniczne” z białej piany oraz poznawali  własności nadmanganianu potasu. Po tej dawce wiedzy pora była najwyższa  przejść do andrzejkowych tradycji…ale najpierw koleżanki „wróżbiarki” zapoznały nas z historią powstawania tradycji andrzejkowej i urządziły konkurs wiedzy o nich, a nagrodą dla zwycięskiej grupy był własnoręcznie upieczony placek cytrynowy. I w końcu przyszedł czas na wróżby, gry i zabawy. Nie zdradzimy co wywróżono nam  z kości, kart i ręki, by mogło się spełnić. Wieczór pełen wspólnych wyzwań zakończyliśmy wspólnym oglądaniem filmu. Będziemy mieli co wspominać.

 

Edyta Jabłonka

Copyright 2011 Eksperymentalne andrzejki czyli jak połączyć zabawę z nauką. Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach
Joomla Templates by Wordpress themes free