NOC NAUKOWCÓW W KRAKOWIE

Wyjazdy na Małopolską Noc Naukowców do Krakowa stały się już tradycją dla klas eksperymentalnych w naszej szkole. W tym roku wzięło w niej udział 90 uczniów pod opieką  nauczycieli: Grażyny Małysy, Anny Maciejczyk, Lidii Doroszko, Edyty Jabłonki, Agaty Majdy, Marioli Wróbel, Agnieszki Martyniak, Katarzyny Wadoń-Kasprzak oraz rodziców. Poszczególne klasy uczestniczyły w warsztatach, wykładach i pokazach w różnych miejscach Krakowa.

Klasa IVa szkoły podstawowej i IB gimnazjum, które po raz pierwszy wzięły udział w Nocy Naukowców, udały się na zajęcia  na Uniwersytet Jagielloński na wydział Matematyki i Informatyki.  Na początek uczniowie wysłuchali wykładu na temat sterowania dronem za pomocą kamery z zastosowaniem programowania Kinect. Następnie uczestniczyli w warsztatach z podziałem na dwie grupy wiekowe.  Budując modele z klocków Reko i Geomag weszli w magiczny świat wielościanów. Nie tylko rozwijali swoją wyobraźnię przestrzenną, ale również poznawali  matematyczne właściwości brył oraz wzory z nimi związane. Kontynuując swój spacer po UJ, młodzi odkrywcy udali się do pracowni origami, gdzie mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami manualnymi. Składali sześcian z 6 elementów  albo  Stellę Octangulę, czyli ośmiościan gwiaździsty, z 12 elementów. Nie zabrakło też gimnastyki umysłowej. Dzieci  wzięły udział w warsztatach „Gry logiczne i łamigłówki” oraz  „Historia kryptografii”, a ich starsi koledzy poznawali strategie gier liczbowych, a także dowiadywali się, jak bezpiecznie się komunikować, używając niebezpiecznych kanałów. Nie zabrakło też  pokazów - w pracowni robotyki można było podziwiać roboty Turtlebot, Khepera, Lego Mindstorms oraz jednostkę latającą Quadrocopter. Obserwacja  wydruku 3D okazała się zajęciem dla wytrwałych, gdyż od zaprogramowania do uzyskania przedmiotu potrzeba około godziny. Można było zobaczyć maszynę do takiego druku oraz zapytać prowadzącego o całą procedurę.


 

W tym samym czasie koledzy ze starszych klas udali się do centrum Krakowa.  Uczniowie z klas Va i VIa szkoły podstawowej obejrzeli widowisko „Chemia jest wszędzie” w Auli Maximum UJ oraz zwiedzili Uniwersytet Rolniczy. Uczniowie klasy III B gimnazjum eksperymentowali na terenie PAN. Rozpoczęli od udziału w grze terenowej, po której obserwowali doświadczenia z dziedziny matematyki, fizyki i chemii. Następnie obejrzeli film przedstawiający wykład pt. „Gwiezdny pył”, a po nim uczestniczyli w warsztatach „Triki fizyki”. Na koniec obie grupy spotkały się w kinie Kijów, by obejrzeć film „Everest”. Mimo zmęczenia i późnej pory obraz ten wywarł na młodych widzach ogromne wrażenie i niewątpliwie skłonił ich do przemyśleń na temat kosztów, jakie nieraz przychodzi zapłacić za spełnianie marzeń oraz realizowanie własnych i cudzych ambicji.

Dla niektórych uczestników Nocy Naukowców był to już ostatni tego typu wyjazd, ponieważ wkrótce opuszczą oni mury naszej szkoły. Można powiedzieć, że dla nich rozpoczyna się właśnie okres pożegnań, rozstań i wzruszeń. Za rok będą mogli już tylko wspominać nocne eksperymentowanie. Kto wie, może nawet z łezką w oku…

Edyta Jabłonka, Mariola Wróbel, Grażyna Małysa

Copyright 2011 NOC NAUKOWCÓW W KRAKOWIE . Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach
Joomla Templates by Wordpress themes free