Akademia

13 listopada 2014r. w godzinach popołudniowych w sali ZSG nr 2 w Kętach przeprowadzono rozgrywki minisiatkówki dla klas V i VI SP, w których wystartowało łącznie 86 dziewcząt i chłopców z 5 szkół. W zawodach udział wzięły zespoły ZSG 1 Kęty, ZSG 2 Kety, ZSG Bulowice, ZSG Nowa Wieś i SP Porąbka. Wszystkie startujące szkoły po wstępnych rozmowach z nauczycielami oraz Dyrekcjami szkół wyraziły chęć przystąpienia do Akademii, której organizatorem jest S.O.S. Kęty we współpracy z Gminą Kęty. Akademia ściśle współpracować będzie z PZPS, co w przyszłości będzie wiązać się z przywilejami dla szkół, które podpiszą akt porozumienia. Oficjalne otwarcie oraz podpisanie porozumienia przez szkoły podstawowe z PZPS nastąpi podczas Świątecznego Turnieju, który  odbędzie się 16 grudnia i będzie zarazem II rundą tych rozgrywek. Organizatorzy cyklu turniejów prowadzą też rozmowy w celu pozyskania Ambasadora Akademii, z którym w tej chwili prowadzone są wstępne rozmowy. Głównym celem zawodów jest promocja siatkówki oraz mieszczącego się w ZSG 2 Kęty Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego, a także wyłonienie osób predysponowanych do szkolenia w tej dyscyplinie.

Głównymi organizatorami rozgrywek są nauczyciele działającego w szkole siatkarskiego ośrodka szkolnego: Jacek Drozdowski,  Andrzej Dudek i Anna Pustelnik, a sędziami w meczach są uczniowie z klas sportowych gimnazjum. Zawody rozgrywano systemem grupowym i grupowo-pucharowym.                                                                                                                                                          W turnieju zmierzyło się 15 zespołów dziewcząt, z których do finałowej trójki awansowały 2 zespoły ZSG 2 Kęty (I – A. Kula, M. Raj, W. Królicka i II –S. Rozner, B. Hrapkowicz, N. Smolarek) oraz drużyna ZSG 1 Kęty III (N. Paszek, K. Wielgosz, K. Wnęczak, S. Trojak). Niestety z powodu wysokiej frekwencji, która przerosła oczekiwania organizatorów oraz startu w tym dniu dwóch finałowych zespołów w Lidze Oświęcimskiej, przeniesiono rozegranie pozostałych meczy finałowych dziewcząt na grudzień. W rozgrywkach chłopców wystartowało 11 zespołów. Po rozegraniu meczy finałowych w grupach do finałowej czwórki awansowały 3 zespoły z ,,dwójki” i drużyna ZSG 1 Kęty. W finale, po emocjonującym meczu, zwyciężył zespół szóstej klasy sportowej ZSG 2 Kęty (J. Zurek, F. Żurek, J. Ciuchta) pokonując team ZSG 1 Kęty (A. Kot, A. Moskal, F. Marek, S. Nikiel). W walce o III m spotkały się zespoły klas V i VI z ,,dwójki”, z których po wyrównanym pojedynku, lepszy okazał się team VI B (C. Ciaravalotti, O. Zacny, K. Bosak).

Zorganizowane zawody w mini piłce siatkowej spotkały się z dużym zainteresowaniem okolicznych szkół, w których w większości odbywają się dodatkowe zajęcia z piłki siatkowej w ramach zajęć SKS, a udział w turnieju pozwala na sprawdzenie umiejętności w bezpośredniej rywalizacji w grupie rówieśniczej. Organizatorzy przewidzieli w roku szkolnym 2014/2015 4 rundy rozgrywek dla klas IV oraz V-VI po których nastąpi uroczyste podsumowanie, nagrodzenie najlepszych zespołów oraz szkół.  Rodziców i dzieci zainteresowanych klasą sportową na poziomie szkoły podstawowej oraz gimnazjum lub zajęciami z piłki siatkowej w ZSG 2 Kęty prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły (tel.338452932) lub nauczycielami S.O.S. (A. Pustelnik, A.Dudek, J. Drozdowski). Warto tez obejrzeć co dzieje się w sporcie szkolnym na naszej szkolnej stronie internetowej (www.zsg2.edukacja.kety.pl – zakładka klasa sportowa, Siatkarski Ośrodek Szkolny). Można też dowiedzieć się więcej o Projekcie S.O.S. wchodząc na naszą szkolną stronę, gdzie znajduje się skrót do wejścia na Platformę Młodzieżowa Akademia Siatkówki.