01
01
Budynek Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 2 w Kętach
02
02
Plac zabaw przy budynku szkolnym
03
03
Zajęcia wychowania fizycznego na hali sportowej
04
04
Tablica pamiątkowa gimnazjum

Dużo nauki i odrobina magii

Dnia 29 września 2017 roku gimnazjaliści z klas II B innowacyjnej i III Be eksperymentalnej pod opieką Pań E. Jabłonki, U. Młocek oraz G. Małysy wzięli udział w Małopolskiej Nocy Naukowców w Krakowie. Była to wycieczka edukacyjna, ale nie zabrakło na niej dobrej zabawy.

Wyjazd rozpoczął się od zwiedzenia trzech laboratoriów naukowo – badawczych. Podczas pierwszej prezentacji naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk opowiedzieli o budowie największego w świecie akceleratora cząstek elementarnych LHC oraz o międzynarodowych eksperymentach, takich jak ATLAS, ALICE czy LHCb. Nawiązali także połączenie wideo z pracownikami Instytutu przebywającymi w CERN, którzy opowiedzieli o swojej pracy.

Następnie uczniowie odwiedzili laboratorium chromatograficznych analiz śladowych, gdzie zapoznali się z pojęciem aparatury chromatograficznej oraz z jej zastosowaniem w ochronie środowiska i w zagadnieniach diagnostyki medycznej, związanej z wczesnym wykrywaniem chorób. Mogli z bliska przyjrzeć się narzędziom pracy osób zajmujących się tą dziedziną oraz dowiedzieć się, jak wiele o stanie zdrowia mówi oddech.

Ostatnie laboratorium, które gimnazjaliści zobaczyli, dotyczyło badań materii miękkiej. Poznali w nim niezwykłe stany skupienia, jakimi są ciekłe kryształy. Naukowcy zaprezentowali ciekawe właściwości światła, proces powstawania barw i zjawisko polaryzacji.

 

Następnym punktem programu był udział w pokazie eksperymentów o nazwie „Triki fizyki”, podczas którego przedstawiono magiczne oblicza przyrody. Doświadczenia budziły duże emocje oraz zaciekawienie i przeprowadzane zostały w wesołej atmosferze. Uczniowie mogli zgłosić się na ochotników do pomocy w przeprowadzeniu pokazu. Dowiedzieli się m.in., jak dużej siły trzeba użyć, by zgnieść dużą butlę, czym jest sublimacja oraz kiedy ogień nie parzy i można swobodnie trzymać go w dłoniach.

Dla uczestników Małopolskiej Nocy Naukowców przygotowano również naukowe podchody. Gimnazjaliści z naszej szkoły również wzięli w nich udział. Gra zadaniowa została utrzymana w konwencji „gry miejskiej”, osnutej wokół praw i zjawisk fizycznych spotykanych w codziennym życiu. Uczestników wyposażono w mapę terenów Instytutu, która pozwalała na dotarcie do zadań konkursowych. Uczniowie zostali podzieleni na kilkuosobowe grupy i spędzili miło czas na poszukiwaniach. Na tych, którym udało się ukończyć zadanie, czekały drobne nagrody.

Po zakończeniu gry terenowej można było udać się do specjalnie rozstawionych namiotów, gdzie pracownicy Instytutu pokazywali prezentacje i opowiadali o swoich osiągnięciach. W ,,Namiocie Konstruktora” uczniowie budowali proste modele urządzeń, takich jak poduszkowiec czy kalejdoskop, które mogli wziąć ze sobą do domu.

 

Najbardziej magiczną chwilą wycieczki był jednak wieczorny spacer pod murami Wawelu. Światła miasta nadawały temu miejscu wyjątkowy klimat. Zamek Królewski prezentował się pięknie i tajemniczo wśród otaczającego go mroku, rozbudzając wyobraźnię spacerowiczów.

Copyright 2011 Dużo nauki i odrobina magii. Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach
Joomla Templates by Wordpress themes free