01
01
Budynek Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 2 w Kętach
02
02
Plac zabaw przy budynku szkolnym
03
03
Zajęcia wychowania fizycznego na hali sportowej
04
04
Tablica pamiątkowa gimnazjum

Z naukowym zacięciem

12 stycznia br. odbyła się kolejna wycieczka klasy I b in. gimnazjum do Krakowa. Aby tradycji stało się zadość, miała ona charakter edukacyjny, przynajmniej w dwóch początkowych etapach.

Pierwszy z nich wiązał się z wizytą w Instytucie Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie uczniowie wysłuchali wykładu na temat komórek zwierzęcych,a następnie obserwowali wybrane preparaty przez mikroskop. Podczas kolejnych zajęć poznali sposoby rozsiewania się grzybów, oglądając ich najciekawsze eksponaty i słuchając ciekawostek na temat najbardziej osobliwych gatunków jadalnych i trujących. Na pamiątkę wizyty na uczelni przyszli studenci otrzymali sympatyczne upominki, które mają im zawsze przypominać, że uczyć się trzeba, a nawet warto, bo nauka popłaca.

 

Drugim obiektem, jaki znalazł się w programie imprezy, była Stara Synagoga w Kazimierzu. Oglądanie tego obiektu poprzedziła lekcja, w czasie której prowadząca przybliżyła młodzieży  wybrane zagadnienia związane z kulturą semicką. Omawiano między innymi najważniejsze kwestie dotyczące „Tory” i „Biblii”, prezentowano typowy ubiór Żydów krakowskich oraz zwyczaje dotyczące wychowywania dzieci, wskazywano na podobieństwa pomiędzy religią chrześcijańską i judaizmem. Udział w tym spotkaniu wzbogacił wiedzę uczniów na temat  tradycji, która przez wiele wieków oddziaływała na kulturę naszego kraju, współtworząc ją w niepowtarzalny i niezaprzeczalny sposób.

O ile wymienione atrakcje mogły nie zadowolić najbardziej wybrednych jednostek, to ostatni punkt programu na pewno rekompensował ewentualny niedosyt. W szerokim strumieniu coca-coli, w niewymownej słodyczy lodów i ciastek, w wykwintnym smaku przekąsek i hamburgerów zniknęły wszelkie troski. Pozostało tylko błogie uczucie spełnienia i zadawane często pytanie: Kiedy znowu pojedziemy na wycieczkę? 

Kto to wie… może jeszcze kiedyś, oczywiście jeśli będziecie grzeczni…

Grażyna Małysa

Copyright 2011 Z naukowym zacięciem. Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach
Joomla Templates by Wordpress themes free