01
01
Budynek Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 2 w Kętach
02
02
Plac zabaw przy budynku szkolnym
03
03
Zajęcia wychowania fizycznego na hali sportowej
04
04
Tablica pamiątkowa gimnazjum

Szczypta historii, szczypta kultury

10 listopada 2016 r. gimnazjaliści z klasy I b innowacyjnej pod opieką pań B. Merty i G. Małysy pojechali do Bielska Białej. 

Wizyta w tym urokliwym mieście rozpoczęła się od krótkiego spotkania z historią za sprawą warsztatów edukacyjnych. Pierwsza grupa miała okazję poznać najważniejsze fakty związane z rozwojem bielskiego przemysłu włókienniczego, zwiedzając Starą Fabrykę. Zgromadzono w niej zabytkowe maszyny, wykorzystywane niegdyś do produkcji wysokiej jakości tkanin wełnianych, z których słynęło Bielsko-Biała.  Następnie uczniowie mieli okazję posmakować tkactwa, samodzielnie wykonując ozdobne elementy zdobnicze techniką splotu płóciennego.

 

Następnie przyszła pora na obejrzenie przedstawienia pt. „Sen nocy letniej” w reżyserii Mariana Pecki w teatrze „Banialuka”. Sztuka doskonale oddaje klimat dramatu szekspirowskiego, balansując na pograniczu snu i jawy, odwołując się do świata nadnaturalnego, a wreszcie posługując się dwuznacznością i humorem. Wykorzystany w scenografii model teatru „The Globe” oraz język angielski w piosenkach pomagają osadzić dzieło w odpowiednim kontekście historyczno-kulturalnym.

Wizyta w dobrze nam znanym Bielsku, które wielu osobom kojarzy się  przede wszystkim z zakupami, pokazała, że warto śledzić ofertę kulturalno-edukacyjną tego miasta. Dzięki temu można poznać wiele ciekawostek dotyczących historii naszego regionu, o którym ciągle jeszcze wiemy za mało.

  Grażyna Małysa

 

Copyright 2011 Szczypta historii, szczypta kultury. Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach
Joomla Templates by Wordpress themes free