Małopolska Noc Naukowców 2016

Kraków wieczorową porą

Tradycji stało się zadość – uczniowie naszej szkoły, reprezentowani przez klasę  1 b (innowacyjną) oraz 2 b (eksperymentalną) wzięli udział w Małopolskiej Nocy Naukowców 2016, pod czujnym okiem pań E. Jabłonki, A. Martyniak i G. Małysy.

W tym roku grupa skorzystała z oferty przygotowanej przez Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, w którym odbyły się warsztaty pod wspólnym hasłem programowym „Postęp zaczyna się w laboratorium, czyli jak naukowcy zmieniają świat”. Podczas pierwszych zajęć, które dotyczyły GMO (genetycznie modyfikowanych organizmów), uczniowie zdobyli podstawowe wiadomości dotyczące genetyki. Następnie mieli okazję wejść w rolę biologów, by samodzielnie wyizolować DNA z wybranych warzyw oraz własnej śliny. Z zainteresowaniem, a nawet pewnym zaskoczeniem, oglądali prezentację na temat doświadczeń przeprowadzanych na świecie z wykorzystaniem genów zwierzęcych  i roślinnych. Po wysłuchaniu informacji na temat zagrożeń wynikających z tego typu praktyk, do pomysłów związanych z GMO podeszli z dużą rezerwą.

 

Później przyszła pora na doświadczenia z fizyki, które w formie zabawy przekazywały ważne informacje na temat podstawowych praw, jakimi rządzi się przyroda. Koncentrowały się one głównie wokół różnych stanów skupienia, procesów spalania oraz rozchodzenia się fal. Pokazały w praktyce zasadę zachowania pędu, zobrazowały znaczenia ciśnienia w życiu codziennymSłuchając interesujących wyjaśnień ze strony prowadzących i oglądając proste doświadczenia, jakie można by wykonać nawet w domu, uczniowie mieli okazję lepiej zrozumieć prawa fizyki, a może nawet połknąć naukowego bakcyla…

Niecodziennym przeżyciem okazało się wysłuchanie fragmentu wykładu pt. „Ziemia – wirująca planeta” w kościele św. Piotra i Pawła, którego głównym bohaterem okazał się Mikołaj Kopernik i jego naukowe odkrycia. Mieliśmy okazję zobaczyć działanie najdłuższego w Polsce wahadła Foucaulta, dziewiętnastowiecznego  przyrządu, za pomocą którego można udowodnić istnienie ruchu obrotowego Ziemi. Współczesnemu człowiekowi trudno sobie wyobrazić, że brak tego wynalazku uniemożliwiał średniowiecznym naukowcom potwierdzenie własnych teorii, a tym samym skazywał ich na śmierć na stosie…

Na zakończenie wycieczki jej uczestnicy udali się do kina „Kijów”, gdzie o godz. 23.30 odbyła się premiera filmu pt. „Żywioł. Deepwater Horison”. Film, oparty na autentycznych wydarzeniach, pokazując jedną z największych katastrof ekologicznych na morzu, do jakiej dopuścił człowiek oraz jego nierówną walkę z siłami natury, spędził sen z powiek utrudzonym młodym naukowcom. Niech będzie przestrogą dla tych, którzy w ten niezwykły wieczór choć przez chwilę pomyśleli, że dzięki rozwojowi nauki i techniki my – ludzie XXI wieku staliśmy się panami przyrody.

Po Małopolskiej Nocy Naukowców pozostało już tylko wspomnienie – mamy nadzieję, że dobre. Tamtej nocy po urokliwych krakowskich uliczkach snuły się szkolne wycieczki  z dużym apetytem na edukacyjną przygodę. Jakaś tajemnicza siła nie pozwoliła im grzecznie spać w ciepłych łóżeczkach… Ciekawe, co dał im udział w Nocy Naukowców? Każdemu pewnie coś innego. Co może dać Tobie – sprawdź i przekonaj się sam… w przyszłym roku.

Grażyna Małysa

Edyta Jabłonka

Copyright 2011 Małopolska Noc Naukowców 2016. Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach
Joomla Templates by Wordpress themes free