01
01
Budynek Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 2 w Kętach
02
02
Plac zabaw przy budynku szkolnym
03
03
Zajęcia wychowania fizycznego na hali sportowej
04
04
Tablica pamiątkowa gimnazjum

Małopolska Noc Naukowców 2016

Kraków wieczorową porą

Tradycji stało się zadość – uczniowie naszej szkoły, reprezentowani przez klasę  1 b (innowacyjną) oraz 2 b (eksperymentalną) wzięli udział w Małopolskiej Nocy Naukowców 2016, pod czujnym okiem pań E. Jabłonki, A. Martyniak i G. Małysy.

W tym roku grupa skorzystała z oferty przygotowanej przez Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, w którym odbyły się warsztaty pod wspólnym hasłem programowym „Postęp zaczyna się w laboratorium, czyli jak naukowcy zmieniają świat”. Podczas pierwszych zajęć, które dotyczyły GMO (genetycznie modyfikowanych organizmów), uczniowie zdobyli podstawowe wiadomości dotyczące genetyki. Następnie mieli okazję wejść w rolę biologów, by samodzielnie wyizolować DNA z wybranych warzyw oraz własnej śliny. Z zainteresowaniem, a nawet pewnym zaskoczeniem, oglądali prezentację na temat doświadczeń przeprowadzanych na świecie z wykorzystaniem genów zwierzęcych  i roślinnych. Po wysłuchaniu informacji na temat zagrożeń wynikających z tego typu praktyk, do pomysłów związanych z GMO podeszli z dużą rezerwą.

 

Później przyszła pora na doświadczenia z fizyki, które w formie zabawy przekazywały ważne informacje na temat podstawowych praw, jakimi rządzi się przyroda. Koncentrowały się one głównie wokół różnych stanów skupienia, procesów spalania oraz rozchodzenia się fal. Pokazały w praktyce zasadę zachowania pędu, zobrazowały znaczenia ciśnienia w życiu codziennymSłuchając interesujących wyjaśnień ze strony prowadzących i oglądając proste doświadczenia, jakie można by wykonać nawet w domu, uczniowie mieli okazję lepiej zrozumieć prawa fizyki, a może nawet połknąć naukowego bakcyla…

Niecodziennym przeżyciem okazało się wysłuchanie fragmentu wykładu pt. „Ziemia – wirująca planeta” w kościele św. Piotra i Pawła, którego głównym bohaterem okazał się Mikołaj Kopernik i jego naukowe odkrycia. Mieliśmy okazję zobaczyć działanie najdłuższego w Polsce wahadła Foucaulta, dziewiętnastowiecznego  przyrządu, za pomocą którego można udowodnić istnienie ruchu obrotowego Ziemi. Współczesnemu człowiekowi trudno sobie wyobrazić, że brak tego wynalazku uniemożliwiał średniowiecznym naukowcom potwierdzenie własnych teorii, a tym samym skazywał ich na śmierć na stosie…

Na zakończenie wycieczki jej uczestnicy udali się do kina „Kijów”, gdzie o godz. 23.30 odbyła się premiera filmu pt. „Żywioł. Deepwater Horison”. Film, oparty na autentycznych wydarzeniach, pokazując jedną z największych katastrof ekologicznych na morzu, do jakiej dopuścił człowiek oraz jego nierówną walkę z siłami natury, spędził sen z powiek utrudzonym młodym naukowcom. Niech będzie przestrogą dla tych, którzy w ten niezwykły wieczór choć przez chwilę pomyśleli, że dzięki rozwojowi nauki i techniki my – ludzie XXI wieku staliśmy się panami przyrody.

Po Małopolskiej Nocy Naukowców pozostało już tylko wspomnienie – mamy nadzieję, że dobre. Tamtej nocy po urokliwych krakowskich uliczkach snuły się szkolne wycieczki  z dużym apetytem na edukacyjną przygodę. Jakaś tajemnicza siła nie pozwoliła im grzecznie spać w ciepłych łóżeczkach… Ciekawe, co dał im udział w Nocy Naukowców? Każdemu pewnie coś innego. Co może dać Tobie – sprawdź i przekonaj się sam… w przyszłym roku.

Grażyna Małysa

Edyta Jabłonka

Copyright 2011 Małopolska Noc Naukowców 2016. Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach
Joomla Templates by Wordpress themes free