Dużo nauki i odrobina magii

Dnia 29 września 2017 roku gimnazjaliści z klas II B innowacyjnej i III Be eksperymentalnej pod opieką Pań E. Jabłonki, U. Młocek oraz G. Małysy wzięli udział w Małopolskiej Nocy Naukowców w Krakowie. Była to wycieczka edukacyjna, ale nie zabrakło na niej dobrej zabawy.

Wyjazd rozpoczął się od zwiedzenia trzech laboratoriów naukowo – badawczych. Podczas pierwszej prezentacji naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk opowiedzieli o budowie największego w świecie akceleratora cząstek elementarnych LHC oraz o międzynarodowych eksperymentach, takich jak ATLAS, ALICE czy LHCb. Nawiązali także połączenie wideo z pracownikami Instytutu przebywającymi w CERN, którzy opowiedzieli o swojej pracy.

Następnie uczniowie odwiedzili laboratorium chromatograficznych analiz śladowych, gdzie zapoznali się z pojęciem aparatury chromatograficznej oraz z jej zastosowaniem w ochronie środowiska i w zagadnieniach diagnostyki medycznej, związanej z wczesnym wykrywaniem chorób. Mogli z bliska przyjrzeć się narzędziom pracy osób zajmujących się tą dziedziną oraz dowiedzieć się, jak wiele o stanie zdrowia mówi oddech.

Ostatnie laboratorium, które gimnazjaliści zobaczyli, dotyczyło badań materii miękkiej. Poznali w nim niezwykłe stany skupienia, jakimi są ciekłe kryształy. Naukowcy zaprezentowali ciekawe właściwości światła, proces powstawania barw i zjawisko polaryzacji.

Czytaj więcej: Dużo nauki i odrobina magii

Z naukowym zacięciem

12 stycznia br. odbyła się kolejna wycieczka klasy I b in. gimnazjum do Krakowa. Aby tradycji stało się zadość, miała ona charakter edukacyjny, przynajmniej w dwóch początkowych etapach.

Pierwszy z nich wiązał się z wizytą w Instytucie Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie uczniowie wysłuchali wykładu na temat komórek zwierzęcych,a następnie obserwowali wybrane preparaty przez mikroskop. Podczas kolejnych zajęć poznali sposoby rozsiewania się grzybów, oglądając ich najciekawsze eksponaty i słuchając ciekawostek na temat najbardziej osobliwych gatunków jadalnych i trujących. Na pamiątkę wizyty na uczelni przyszli studenci otrzymali sympatyczne upominki, które mają im zawsze przypominać, że uczyć się trzeba, a nawet warto, bo nauka popłaca.

Czytaj więcej: Z naukowym zacięciem

INNOWACYJNA EKSPERYMENTUJE

Na czym polega fermentacja? Jak oddychają drożdże? Skąd się bierze alkohol?

Na te, i na inne pytania w doświadczalny sposób odpowiada klasa 1B innowacyjna na zajęciach biologii w ZSG nr 2 w Kętach.

Piątkowa lekcja biologii, której tematem było: „Wpływ temperatury na fermentację alkoholową drożdży” już  dawno nie wzbudziła takiego zainteresowania i zaangażowania uczniów. Aż żal było wychodzić na przerwę, dlatego eksperyment trwał jeszcze na lekcji geografii. J

Dla uczniów 1B formułowanie problemów badawczych i hipotez oraz wyciąganie wniosków, po tak ciekawych zajęciach nie stanowi już żadnych trudności. Z niecierpliwością czekają na kolejne tego typu lekcje, bo nauka biologii to prawdziwa przyjemność!

 

M. Kojder

Szczypta historii, szczypta kultury

10 listopada 2016 r. gimnazjaliści z klasy I b innowacyjnej pod opieką pań B. Merty i G. Małysy pojechali do Bielska Białej. 

Wizyta w tym urokliwym mieście rozpoczęła się od krótkiego spotkania z historią za sprawą warsztatów edukacyjnych. Pierwsza grupa miała okazję poznać najważniejsze fakty związane z rozwojem bielskiego przemysłu włókienniczego, zwiedzając Starą Fabrykę. Zgromadzono w niej zabytkowe maszyny, wykorzystywane niegdyś do produkcji wysokiej jakości tkanin wełnianych, z których słynęło Bielsko-Biała.  Następnie uczniowie mieli okazję posmakować tkactwa, samodzielnie wykonując ozdobne elementy zdobnicze techniką splotu płóciennego.

Czytaj więcej: Szczypta historii, szczypta kultury

Małopolska Noc Naukowców 2016

Kraków wieczorową porą

Tradycji stało się zadość – uczniowie naszej szkoły, reprezentowani przez klasę  1 b (innowacyjną) oraz 2 b (eksperymentalną) wzięli udział w Małopolskiej Nocy Naukowców 2016, pod czujnym okiem pań E. Jabłonki, A. Martyniak i G. Małysy.

W tym roku grupa skorzystała z oferty przygotowanej przez Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, w którym odbyły się warsztaty pod wspólnym hasłem programowym „Postęp zaczyna się w laboratorium, czyli jak naukowcy zmieniają świat”. Podczas pierwszych zajęć, które dotyczyły GMO (genetycznie modyfikowanych organizmów), uczniowie zdobyli podstawowe wiadomości dotyczące genetyki. Następnie mieli okazję wejść w rolę biologów, by samodzielnie wyizolować DNA z wybranych warzyw oraz własnej śliny. Z zainteresowaniem, a nawet pewnym zaskoczeniem, oglądali prezentację na temat doświadczeń przeprowadzanych na świecie z wykorzystaniem genów zwierzęcych  i roślinnych. Po wysłuchaniu informacji na temat zagrożeń wynikających z tego typu praktyk, do pomysłów związanych z GMO podeszli z dużą rezerwą.

Czytaj więcej: Małopolska Noc Naukowców 2016

Copyright 2011 Klasa Innowacyjna. Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach
Joomla Templates by Wordpress themes free