Noc Naukowców 2017

Dużo nauki i odrobina magii

Dnia 29 września 2017 roku gimnazjaliści z klas II B innowacyjnej i III Be eksperymentalnej pod opieką Pań E. Jabłonki, U. Młocek oraz G. Małysy wzięli udział w Małopolskiej Nocy Naukowców w Krakowie. Była to wycieczka edukacyjna, ale nie zabrakło na niej dobrej zabawy.

Wyjazd rozpoczął się od zwiedzenia trzech laboratoriów naukowo – badawczych. Podczas pierwszej prezentacji naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk opowiedzieli o budowie największego w świecie akceleratora cząstek elementarnych LHC oraz o międzynarodowych eksperymentach, takich jak ATLAS, ALICE czy LHCb. Nawiązali także połączenie wideo z pracownikami Instytutu przebywającymi w CERN, którzy opowiedzieli o swojej pracy.

Następnie uczniowie odwiedzili laboratorium chromatograficznych analiz śladowych, gdzie zapoznal

Czytaj więcej: Noc Naukowców 2017

Dzień otwarty w PWSZ w Oświęcimiu

W dniu 7 kwietnia 2017 r. uczniowie klasy eksperymentalnej  3Be gimnazjum pod opieką K. Wadoń-Kasprzak oraz p. D. Cisińskiej wzięli udział w Dniu Otwartym zorganizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu.

Uczniowie uczestniczyli w pokazowych zajęciach zorganizowanych przez Instytut Pielęgniarstwa, Zarządzania i Inżynierii Produkcji, jak i Instytut Nauk Politycznych. Wzięli również udział w matematycznej grze terenowej zorganizowanej przez Katarzynę Wadoń-Kasprzak. W trakcie imprezy uczniowie mieli okazję rozwiązywać łamigłówki matematyczne, jak również zapoznać się z historią PWSZ w Oświęcimiu.

Pożegnać wakacje i powitać szkołę

Wakacje to piękna pora kiedy świeci słońce, pachną kwiaty, a każdą chwile można poświęcić na swoje własne sprawy. Ich jedynym minusem jest to, że za  szybko się kończą. Jako klasa eksperymentalna nie boimy się jednak wyzwań i nie stronimy od nauki więc nowy rok szkolny przywitaliśmy z uśmiechem. Aby jednak wyjątkowo go  rozpocząć już w pierwszym tygodniu września pod czujnym okiem pani Edyty Jabłonki i pani Agnieszki Martyniak, wybraliśmy się na pieszą przechadzkę w nasze góry.  Pogoda była iście wakacyjna, bo na termometrze 30 stopni… no może 27. Rano zbiórka na PKP. Podróżowanie pociągiem wchodzi nam coraz bardziej w krew. Można usiąść wygodnie razem i pogadać, pośmiać się albo zagrać w karty. W Bielsku przesiadka się na MZK i jedziemy pod Szyndzielnię. Dobrze, że nie było kontroli biletów bo niektórzy skasowali swoje z dwóch stron , a to ponoć zakazane. Cóż człowiek uczy się całe życie. Pierwszym przystankiem był tor saneczkowy pod Dębowcem. Potem mogliśmy podziwiać piękną panoramę Bielska, jaka  widać zarówno ze schroniska, jak i z kolejki linowej,  jaką wjechaliśmy na Szyndzielnię. Szlak wiódł nas pomiędzy wysokimi drzewami. Dawały one cień niezbędny nam do ochłody. Od czasu do czasu w przecinkach widać było piękne widoki górskie. Tak spacerkiem dotarliśmy do Klimczoka. Czasu na odsapnięcie niestety nie było dużo. Nie przeszkodziło to nam jednak we wspólnej zabawie. Kto by pomyślał, ze rok szkolny można rozpocząć tak przyjemnie. Wracaliśmy po swoich śladach, trochę dziwiąc się iż powroty zawsze są szybsze. Teraz już czas zabrać się za naukę. Zatem żegnajcie wakacje i witaj szkoło.Edyta Jabłonka  

Kraków wieczorową porą

Tradycji stało się zadość – uczniowie naszej szkoły, reprezentowani przez kl. 1 b (innowacyjną) oraz 2 b (eksperymentalną) wzięli udział w Małopolskiej Nocy Naukowców 2016, pod czujnym okiem pań E. Jabłonki, A. Martyniak i G. Małysy.

 W tym roku grupa skorzystała z oferty przygotowanej przez Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, w którym odbyły się warsztaty pod wspólnym hasłem programowym „Postęp zaczyna się w laboratorium, czyli jak naukowcy zmieniają świat”. Podczas pierwszych zajęć, które dotyczyły GMO (genetycznie modyfikowanych organizmów), uczniowie zdobyli podstawowe wiadomości dotyczące genetyki. Następnie mieli okazję wejść w rolę biologów, by samodzielnie wyizolować DNA z wybranych warzyw oraz własnej śliny. Z zainteresowaniem, a nawet pewnym zaskoczeniem, oglądali prezentację na temat doświadczeń przeprowadzanych na świecie z wykorzystaniem genów zwierzęcych i roślinnych. Po wysłuchaniu informacji na temat zagrożeń wynikających z tego typu praktyk, do pomysłów związanych z GMO podeszli z dużą rezerwą.

Czytaj więcej: Kraków wieczorową porą

RELACJA Z REGIONALNEGO FESTIWALU NAUKOWEGO E(X)PLORY W PODZAMCZU K. CHĘCIN

20 maja spod naszej szkoły wyruszył autobus z uczniami klas eksperymentalnych pod opieką p.Katarzyny Wadoń – Kasprzak i p.Edyty Jabłonki. Zmierzał on do Centrum Nauki Leonarda da Vinci w Chęcinach na Konkurs i Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory 2016. Zwiedzający mieli możliwość zobaczenia na żywo 35 projektów  naukowych w tym projekt pt.: "Mini komputer Papy'ego " naszych starszych koleżanek z klasy trzeciej eksperymentalnej: Oliwii Miksy, Magdaleny Wołoszyn i Małgorzaty Pająk przygotowany pod okiem pani Wadoń-Kasprzak, został wyłoniony spośród wielu projektów.  Jedenastu nieujawniających się jurorów zadawało ciężkie pytania na które reprezentantki naszej szkoły musiały odpowiedzieć. Ostatecznie jury wybrało 9 najlepszych projektów, które w dniach 5-8.10.2016 wezmą udział w ogólnopolskim finale konkursu podzas Gdynia E(x)plory Week 2016.

gert

Każdy z nas mógł zobaczyć efekty pracy młodych badaczy i dowiedzieć się od nich czegoś ciekawego. Na miejscu spotkaliśmy się z wieloma ciekawymi warsztatami dotyczącymi różnych dziedzin artystycznych i naukowych. M.in. projektowaliśmy własne rakiety w projekcie esero oraz tworzyliśmy nasze małe quilling' owe dzieła sztuki.

Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzimy to centrum nauki, ponieważ wycieczkę uważamy za bardzo udaną.

                                               Wiktoria Królicka, Oliwia Gugulska klasa Ibe

Copyright 2011 Klasa eksperymentalna. Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach
Joomla Templates by Wordpress themes free