Święto Liczby PI

Jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych była liczba Pi        (  3,14   )     ,oznaczająca stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy.
Jako pierwszy wartość liczby Pi, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, obliczył najprawdopodobniej Archimedes w III w. p.n.e. Jednak odkryli ją ci, którzy wymyślili koło, czyli Sumerowie. Informacje o Pi znajdują się też w Piśmie Świętym, bo liczba ta pojawia się przy okazji budowy świątyni Salomona. Pi badali również Egipcjanie, którzy podawali, że jest to 16/9 podniesione do kwadratu, co było już dosyć dokładnym przybliżeniem tej liczby.

Można by jeszcze długo o niej opowiadać, nas jednak zaciekawił fakt, iż  Liczba Pi ma 14 marca swoje święto. Data ta nie jest przypadkowa. Wybrano ją w Stanach Zjednoczonych , gdzie zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Po raz pierwszy dzień liczby Pi obchodzono w 1988 r. w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Dzisiaj świętuje się ją na całym świecie.
W naszej szkole chcieliśmy również zaznaczyć jej obecność i dlatego od poniedziałku na korytarzu dużego budynku można oglądać wystawę prac matematycznych. Są tam rysunki naszych uczniów poświęcone otaczającej nas  matematyce  oraz prace przestrzenne zbudowane z brył. Na tablicach są również  specjalnie przygotowane plakaty poświęcone Liczbie Pi.
Prace te powstawały - zarówno w szkole podstawowej,  jak i w gimnazjum - już od września na lekcjach matematyki pod okiem pań Agaty Baścik-Majdy, Alicji Jończy i Edyty Jabłonki. Samą wystawę na korytarzu przygotowali uczniowie klasy I b eksperymentalnej.

Wszystkim uczniom i nauczycielom bardzo dziękujemy za ich zaangażowanie  J