CHŁOPAK NA OPAK

30 września obchodzony jest już od kilku lat Dzień Chłopaka. Stało się już to niejako tradycją w naszej szkole, aby coś wesołego, niezbyt na serio wykombinować. Samorząd Gimnazjum wpadł na fantastyczny pomysł  „dnia w krawacie”, natomiast w klasie II As rozpoczęło się główkowanie. Dziewczyny złapały bakcyla i zdecydowanie chciały uczcić ten dzień śmiesznym wybrykiem. „Bójcie się chłopaki!”, mówiły i kombinowały przez 3 dni co by tu wymyślić. I stało się, oprócz tradycyjnego prezentu, z resztą przesympatycznego, który składał się z kompilacji zdjęć i życzeń, chłopakom dostała się przepyszna czekolada. Ale to był dopiero początek. Dziewczyny wymyśliły zabawę polegającą na tym, że każdy chłopak losował imię dziewczyny z klasy oraz część swojego ciała. Strach w oczach zagościł u co poniektórych. Okazało się że dziewczyny miały za zadanie malować wylosowanym chłopakom paznokcie, usta, brwi, rzęsy lub twarz. Zabawa była przednia, zwłaszcza dla dziewczyn, bo nie każdy z malowanych chłopaków był zadowolony. Już się odgrażali co to nie wymyślą na Dzień Kobiet. Poczekamy, zobaczymy…

Klasa II As

Kolorowo, komórkowo

W ramach prowadzonej w naszej szkole innowacji uczniowie klasy 1 b gimnazjum mieli okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji biologii, w czasie której wykonywali cztery podstawowe  modele komórek: zwierzęcej, roślinnej, bakteryjnej i grzybowej. Mając do dyspozycji różne kolory plasteliny, młodzi fascynacji nauk przyrodniczych przedstawiali budowę wybranej przez siebie jednostki strukturalnej  w ujęciu dwu- lub trójwymiarowym,  a następnie dokonywali jej opisu. Wystawę prac można oglądać na pierwszym piętrze  w ZSG nr 2 w Kętach. Uczestnicy zajęć wspominają swoje doświadczenie z zapałem:

Sprawiło nam to wielką przyjemność, a oprócz tego mogliśmy utrwalić sobie wiedzę. Każdy model został nagrodzony pozytywną oceną. Zwieńczeniem tej lekcji była wystawa poświęcona wyłącznie naszym pracom.

 Taka forma przyswajania wiedzy najwyraźniej przypadła do gustu nie tylko klasie pierwszej, ale i innym uczniom, którzy z zainteresowaniem przyglądali się efektom tej biologiczno-plastycznej twórczości. Czyżby nauka ciągle jeszcze sprawiła komuś  przyjemność?

Grażyna Małysa

Patrycja Wykrent, kl. 1 b

Lekcje bliżej natury

15 września br. klasy 2 a (sportowa) i 1 b (innowacyjna) z Gimnazjum nr 2 w Kętach zainaugurowały nowy sezon wycieczkowy pod opieką pań Anny Wiśniowskiej, Moniki Kojder i Grażyny Małysy. Grupa wędrowców podjęła dość śmiały zamiar zdobycia szczyt Hrobaczej Łąki, podążając szlakiem papieskim i pokonując łącznie około 14 kilometrów. Wyprawa ta miała na celu nie tylko rekreację, ale także umożliwienie uczniom przyswojenia wybranych wiadomości z biologii i geografii przy okazji obcowania z przyrodą.

Droga wiodła ze stacji kolejowej w Kozach poprzez centrum tej miejscowości, sanktuarium  u Panienki, a następnie kamieniołom, podejście na Hrobaczą Łąkę i z powrotem przez Przełęcz u Panienki. Trasa nie należała do najłatwiejszych zarówno z powodu stromych wzniesień, jak i skąpego oznakowania. Najtrudniej jest odnaleźć właściwą ścieżkę prowadzącą z kamieniołomu na szczyt, co zapewne odstręcza potencjalnych turystów, w tym  opiekunów grup młodzieży. A szkoda, bo jest na co popatrzeć…

Czytaj więcej: Lekcje bliżej natury

Święto Liczby PI

Jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych była liczba Pi        (  3,14   )     ,oznaczająca stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy.
Jako pierwszy wartość liczby Pi, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, obliczył najprawdopodobniej Archimedes w III w. p.n.e. Jednak odkryli ją ci, którzy wymyślili koło, czyli Sumerowie. Informacje o Pi znajdują się też w Piśmie Świętym, bo liczba ta pojawia się przy okazji budowy świątyni Salomona. Pi badali również Egipcjanie, którzy podawali, że jest to 16/9 podniesione do kwadratu, co było już dosyć dokładnym przybliżeniem tej liczby.

Czytaj więcej: Święto Liczby PI

Nie samą nauką człowiek żyje czyli jak przez przypadek wygrać pizzę XXL

W naszym gimnazjum od września  organizowane  są przez Samorząd Uczniowski  różnego rodzaju zabawy i konkursy , dające możliwość swoistego rodzaju  współzawodnictwa  miedzy klasami.   Wydawać by się mogło, że klasy eksperymentalnie  żyją tylko samą nauką….nic bardziej mylnego. My też umiemy się śmiać i bawić. Jedną z konkurencji dedykowaną dla całych klas było wykonanie dowolną techniką największej i najpiękniejszej bańki bożonarodzeniowej. Któregoś zatem popołudnia spotkaliśmy się z naszą wychowawczynią p. Edytą Jabłonką po lekcjach i wspólnymi siłami za pomocą kolorowego brystolu, białego papieru, kleju nożyczek  stworzyliśmy  nasze „dzieło sztuki” .  Nie był to może twór doskonały   ale  wspólna praca okazała się niezłą frajdą i chociażby dlatego warto było się za nią zabrać. Nie liczyliśmy na wiele, a już na pewno nie na wygraną…
Zanim ogłoszono wyniki konkursu minęło trochę czasu. Tym większym zaskoczeniem był fakt , że  zdobyliśmy pierwsze miejsce i całkiem nieoczekiwanie w ramach nagrody 4 BONY na pizzę XXL ufundowane przez Karczmę Rycerską w Kętach. Przy pierwszej nadarzającej się okazji wybraliśmy się na godzinie wychowawczej do restauracji.  Już tam na nas czekano z pięknie nakrytymi stołami i pachnącą właśnie co wyjętą z pieca  gorąca pizzę. Życie potrafi być piękne.


Dzisiaj gdy zbliża się kolejny konkurs tym razem na wielkanocną palmę z pewną nostalgią wspominamy tamte chwile. Tym razem konkurs jest indywidualny…ale nagrodą główną jest co???
No jasne , że wielka pizza!!!  Może tym razem wygrasz TY ?

                                                                       Edyta Jabłonka

Więcej artykułów…

  1. ŁYŻWIARZE PIERWSZA KLASA

Podkategorie

Copyright 2011 Aktualności. Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach
Joomla Templates by Wordpress themes free