01
01
Budynek Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 2 w Kętach
02
02
Plac zabaw przy budynku szkolnym
03
03
Zajęcia wychowania fizycznego na hali sportowej
04
04
Tablica pamiątkowa gimnazjum

Wielcy, więksi, najwięksi

Minął rok szkolny, korytarze i klasy opustoszały, ale zostały wspomnienia. Wiele się działo – były lepsze i gorsze dni, radości i smutki, wzloty i upadki. Warte zapamiętania wydają się jednak głównie sukcesy, a tych było niemało. Pod czujnym okiem nauczycieli szerokie grono dzieci i młodzieży próbowało swoich sił w konkursach przedmiotowych, tematycznych, artystycznych i sportowych. Na szalę rzucili wszystko: talenty, zainteresowania, ambicje, wytrwałość i wolny czas. Komisje konkursowe wszystko to starannie oceniły i wydały ostateczny werdykt w każdym z konkursów. Pełne listy śmiałków, którzy odważyli się skonfrontować własne siły z możliwościami konkurencji, podano na stronie szkoły w rubryce „Osiągnięcia”. Niniejsze opracowanie uwzględnia jedynie wybrane  sukcesy, które koniecznie trzeba odnotować pod hasłem: Rok szkolny 2016/2017 w Szkole Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Kętach.

Młodzi, mądrzy i wszechstronni

Przeglądając tegoroczne wyniki konkursów, trudno oprzeć się wrażeniu, że po korytarzach naszej szkoły chodzi kilkoro wybitnych uczniów, dobrze znanych całej społeczności „Dwójki” ze względu na wybitne osiągnięcia. Do ich grona zdecydowanie zaliczyć trzeba Karola Łanochę z kl. 6 a eksperymentalnej. W tym roku jest on zdobywcą najzaszczytniejszych tytułów w konkursach matematycznych w swojej kategorii wiekowej, a listę ich otwiera miano laureata Małopolskiego Konkursu Matematycznego (2. lokata). Nie oznacza to jednak, że na matematyce krąg  zainteresowań Karola się kończy; został on także finalistą Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego  i Małopolskiego Konkursu Humanistycznego. Co więcej, zajął 1. miejsce w XVII Wojewódzkim Konkursie Ekologicznym „Na ratunek ziemi”. W przygotowaniach do konkursowych zmagań pomagały mu panie: Katarzyna Wadoń-Kasprzak, Anna Maciejczyk, Grażyna Małysa i Ewa Sikora.

Drugą niezwykłą osobowością wydaje się Łukasz Puchała, uczeń klasy 1 b innowacyjnej gimnazjum.  Posiada on rozległe zainteresowania, co w minionym roku szkolnym pozwoliło mu odnotować na swoim koncie kilka znaczących sukcesów.  Największym z nich wydaje się otrzymanie tytułu TAON-a, (III miejsce)   w Międzynarodowym Polsko - Ukraińskim Konkursie Fizycznym „Lwiątko”. Ponadto Łukasz został finalistą XX Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Biblijnego „Jonasz 2016/2017” i zajął 3. miejsce w XXIV Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Mieszkam w Beskidach”. Jeśli dodać do tej listy tytuł laureata IX Edycja Kampanii Społecznej „No promil – no problem”, otrzymujemy portret prawdziwego człowieka renesansu. Nad wynikami Łukasza czuwał ks. Andrzej Wołpiuk oraz panie:  Urszula Młocek, Beata Merta, Monika Jarosz i Grażyna Małysa.

 

W gronie gimnazjalistów wyróżnia się także Dorota Doroszko z klasy 3 b eksperymentalnej, znana z sumienności, obowiązkowości i sportowej pasji. W minionym roku szkolnym jako jedyna w szkole została finalistką Małopolskiego Konkursu Biologicznego. Poza tym zajęła IV miejsce w skoku w dal w Małopolskiej Gimnazjadzie Młodzieży Szkolnej w Indywidualnej Lidze Lekkoatletycznej.  Nad rozwojem Dorotki czuwali państwo Monika Kojder i Tomasz Sysak.

Nie sposób pominąć Makarego Grada, ucznia klasy 1 b innowacyjnej gimnazjum, znanego ze swej pasji organizatorskiej, ale także gotowości do reprezentowania szkoły w konkursach. W tym roku jego wysiłki zaowocowały tytułem finalisty Konkurs Biblijnego „Z Mądrością Proroków przez życie”.  Poza tym Makary został laureatem IX Edycja Kampanii Społecznej „No promil – no problem”. W przygotowaniach do konkursów wspierali Makarego ks. Andrzej Wołpiuk oraz panie Monika Jarosz i Grażyna Małysa.

Spore nadzieje na przyszłość można wiązać także z Zuzanną Tuchowską z klasy 6 a eksperymentalnej.  W jej wypadku odpowiedzialność, rozsądek i ambicje również zaowocowały sukcesami. Zuzia jest finalistką Małopolskiego Tematycznego Konkursu Biblijnego „Z Dobrą Nowiną przez życie” oraz zapaloną lekkoatletką, która wraz ze swymi koleżankami wywalczyła 2. miejsce w Małopolskich  Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Drużynowych Halowych Wielobojach Lekkoatletycznych.                W zmaganiach konkursowych wspierały Zuzię panie Anna Garlacz i Lidia Doroszko.

 

Królowa nauk

Patrząc na zainteresowanie konkursami matematycznymi, można dojść do wniosku, że matematyka to niekwestionowana królowa nauk w naszej szkole. Wśród ulubionych konkursów umysłów ścisłych  zdecydowanie znajduje się  Ogólnopolski Konkurs Matematyczny „Olimpiada Wiedzy Archimedes. Plus”. Jego uczestnicy zawsze muszą wykazać się rozległą wiedzą oraz umiejętnością logicznego myślenia. W tym roku największe sukcesy odnieśli: Karol Łanocha z kl. 6a eksperymentalnej jako Laureat I stopnia z wyróżnieniem oraz Laureaci I stopnia:  Karolina Zątek  z  kl. 6a eksperymentalnej  i Wiktor Kadłubicki z kl.5a eksperymentalnej. Opiekunkami zwycięzców były panie Agata Baścik-Majda i Katarzyna Wadoń-Kasprzak.

Dużym zainteresowaniem cieszył się także Ogólnopolski Konkurs Logicznego Myślenia. Sukcesy odnotowali w nim zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie. Zaszczytny tytuł laureatów przypadł uczniom klasy 3 b szkoły podstawowej, tworzących zespół o następującym składzie: Wojciech Zawiślak, Dariusz Prus, Stanisław Kopeć, Anna Chmiel, Kamil Dubiel i Zuzanna Dura. Wyróżnienie otrzymał Franciszek Zubek. Wśród uczniów klas starszych szkoły podstawowej grono laureatów tworzyli: Karol Łanocha,  Tuchowska Zuzanna i Martyna Kaczmarczyk z kl. 6a eksperymentalnej, a także Igor Skowron z kl. 5b sportowej. Wyróżnieni zostali: Antoni Hess z kl. 5 b sportowej oraz Natalia Tuchowska i Wiktor Kadłubicki z kl. 5a eksperymentalnej. W drodze do sukcesu uczniów wspierały panie: Halina Młocek, Katarzyna Wadoń-Kasprzak, Natalia Madeja i Agata Baścik-Majda.

Umysły ścisłe próbowały swoich sił również w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”, w wersji dla młodszych uczniów zwanym „Kangurkiem”. Tytuł laureata w kategorii klas 1-3  przypadł  Leonowi Matachowskiemu z kl. 2 a. Wynik bardzo dobry otrzymał Wojciech Zawiślak  z kl. 3b, natomiast wyróżnienia przyznano: Kacprowi Furtakowi i Alicji Kadłubickiej z kl. 2 b,  Beniaminowi Baścikowi z kl. 2 c, Annie Chmiel i Stanisławowi Kopciowi z kl. 3 b oraz Kamilowi Piotrowskiemu, Dominikowi Zawiszy i Martynie Kowalskiej z kl. 3 d. W grupie uczniów klas IV-VI wynik bardzo dobry uzyskali Karol Łanocha z kl. 6a eksperymentalnej i Martyna Bogacz z kl. 5a eksperymentalnej. Na wyróżnienia zasłużyli: Lena Szałaśny i Patrycja Wierońska z kl. 4 innowacyjnej, Wiktor Kadłubicki, Oliwia Naglik, Justyna Konior i Mateusz Drapich z klasy 5 a eksperymentalnej oraz Karolina Zątek z kl. 6 a eksperymentalnej. Uczniów dopingowały panie: Ewa Wodniak, Halina Młocek, Jolanta Nycz, Lucyna Hojny i Alicja Gąsiorek, Katarzyna Wadoń- Kasprzak i Alicja Baścik-Majda.

A to historia…

Znaczące wydają się również sukcesy uczniów biorących udział w XXII Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od konfederacji barskiej do powstania styczniowego”, który został zorganizowany przez Mazowieckie i Małopolskie Kuratorium Oświaty . Mimo dużej konkurencji (ok. 15 tysięcy uczestników), nasi uczniowie odnieśli w nim spore sukcesy – Justyna Pieczonka z kl. V a eksperymentalnej zdobyła tytuł laureatki, natomiast Mateusz Szymański z kl. 5ae i Jonasz Jarosz z kl. 6a eksperymentalnej zostali finalistami. Startując w konkursie, uczniowie musieli wykazać się rozległą wiedzą na temat broni, architektury obronnej, topografii wojskowej, heraldyki, formacji wojskowych oraz ich dowódców. Sukces ten dowodzi także kreatywności oraz umiejętności krytycznego myślenia o minionych dziejach. Opiekunem uczestników była pani Bożena Talaga-Krzysiak.

Artystyczne dusze

Oprócz zapalonych naukowców mamy w naszym gronie również artystów, którzy w ubiegłym roku święcili duże sukcesy. Niektórzy najwyraźniej zdążyli już zaprzyjaźnić się ze sceną, na której z upodobaniem wykonują piosenki i deklamują teksty. Na uwagę zasługuje Zuzanna Jastrzębska z kl. IV b, która odniosła sukcesy w dwóch kategoriach: recytacji i śpiewu. Jej pasja do wygłaszania utworów wierszowanych i prozatorskich po raz kolejny już zachwyciła komisję konkursową i pozwoliła Zuzi  uzyskać tytuł finalistki Wojewódzkiego  Konkursu Recytatorskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych. Awans do finału przyniósł jej także udział w XVII Ogólnopolskim Festiwalu Kolędy i Pastorałki Współczesnej „Kantyczka 2017”, zorganizowanym w Bielsku Podlaskim. Zuzia pracowała pod kierunkiem pań Doroty Cisińskiej i Jadwigi Majdy.

Najwyżej uhonorowaną solistką jest Martina Annoni z kl. 3 b eksperymentalnej gimnazjum, która zajęła 1. miejsce w XIV Festiwalu „Z pieśnią patriotyczną i żołnierską  przez wieki” w Nowym Wiśniczu. Amelia Wierońska z kl. 5d natomiast postawiła na śpiew w języku obcym, co przyniosło jej 2. miejsce w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Angielskiej pod Patronatem Burmistrza Miasta Bierunia „English Song Festiwal” (opiekun – pani Jadwiga  Majda). Ważny sukces sceniczny, tyle że w dziedzinie recytacji, zapisała na swoim koncie Nina Smolarek z kl. 2 d gimnazjum - laureatka  etapu rejonowego Wojewódzkiego  Konkursu Recytatorskiego dla Gimnazjalistów (opiekun – pani Dorota Cisińska).

Inna grupa artystów wybrała malarstwo i z dobrym skutkiem próbowała swych sił w XXIV Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Mieszkam w Beskidach”, przeprowadzonym w  Świnnej. Przyniósł on naszym reprezentantkom 2. miejsce dla Doroty Nycz z kl. 5 c oraz wyróżnienia dla Martyny Króliczek i Karoliny Waluś z kl. 6a eksperymentalnej (opiekun –       p. Ewa Sikora).

Mistrzowie sportu

Zestawienie osiągnięć sportowych, zarówno w szkole podstawowej, jak i gimnazjum, wygląda imponująco. Do największych sukcesów uczniów szkoły podstawowej należy zaliczyć wicemistrzostwo zdobyte  podczas Małopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Drużynowych Halowych Wielobojach Lekkoatletycznych dziewcząt, rozgrywanych zgodnie z kalendarzem Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego.  Wystąpił zespół w następującym składzie: Kornelia Kopańska z kl. 4 c integracyjnej, Julia Michałowska, Martyna Kasprzycka, Martyna Kaczmarczyk, Julia Augustyńska, Klaudia Klimczyńska i Wiktoria Hrapkowicz z kl. 5 b sportowej, Karolina Waluś i Zuzanna Tuchowska z kl. 6 a eksperymentalnej oraz Karolina Kowalczyk z kl. 6 b sportowej. Najwyraźniej reprezentacja chłopców uznała za sprawę honorową, aby osiągnięcie dziewcząt przypieczętować analogicznym sukcesem w tych samych mistrzostwach, i tak też uczyniła. Drugie miejsce w województwie w grupie chłopców wywalczyła drużyna w składzie: Igor Pudełko, Bartosz Kuźma, Piotr Wykrent i Antoni Hess z kl. 5 b sportowej, Wiktor Kadłubicki z kl. 5 a eksperymentalnej oraz Adrian Drewniany i Kacper Gabryś z kl. 6 a sportowej. Wicemistrzynie i wicemistrzowie trenowali  pod okiem  państwa: Lidii Doroszko, Joanny Gruszki, Grzegorza Szulca, Violetty Drabek, Joanny Gruszki i Tomasza Sysaka.

Kolejnymi zawodami wynikającymi z kalendarza Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego, o którym możemy mówić       z dumą, okazały się Małopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w  Czwórboju Lekkoatletycznym dziewcząt. Przyniosły nam one 8. miejsce dla drużyny w składzie: Zuzanna Tuchowska, Karolina Waluś i Martyna Kaczmarczyk z kl. 6 a eksperymentalnej oraz Martyna Kasprzycka, Julia Michałowska i Oliwia Waluś z kl. 5 b sportowej. Tym razem opiekunem zespołu była pani Lidia Doroszko.

Wiele sukcesów na szczeblu wojewódzkim odnotowano także w gimnazjum.  W Małopolskiej Gimnazjadzie Młodzieży Szkolnej w Indywidualnej Lidze Lekkoatletycznej  w kategorii dziewcząt na czoło wysuwa się Dorota Doroszko z kl. 3b eksperymentalnej, która zajęła IV miejsce w skoku w dal. Tuż za nią plasują się laureatki IX miejsca w biegu 4x100 m:   Julia Krzyżek z kl. 2 d, Wiktoria Sachmerda z kl. 1d, Kamila Moskal z kl. 3 a sportowej i Gabriela Wójcik z kl. 1b innowacyjnej. Kamila Moskal zajęła także 18. miejsce w pchnięciu kulą (3 kg). W biegu na 600 m 12. miejsce przypadło Karinie Jóźwin z kl. 3 a sportowej. W biegu na 100 m Gabriela Wójcik zajęła ex aequo 13-14 miejsce, natomiast Wiktoria Sachmerda zdobyła również 16. miejsce w skoku w dal oraz 35 miejsce w biegu na 100 m. Opiekunami szczęśliwych sportsmenek byli państwo: Tomasz Sysak, Lidia Doroszko, Andrzej Dudek,  Violetta Drabek i Anna Pustelnik.

W kategorii chłopców w tych samych zawodach największy tryumf święcił Artur Dudek z kl. 3 a sportowej, zajmując 5. miejsce w pchnięciu kulą (5 kg). W biegu 4x100m  6. miejsce wywalczyli: Dawid Kasperek z kl. 2 a sportowej,  Jakub Daniel z kl. 2 b eksperymentalnej, Klaudiusz Kudziełko z kl. 3 b eksperymentalnej i Szymon Mrowiec z kl. 2 a sportowej. Dodatkowo Szymon Mrowiec odniósł sukces w skoku w dal – 10 miejsce, a Klaudiusz Kudziełko w biegu na 100m zajął ex aequo 22-23 miejsce. Opiekunami tryumfatorów byli panowie: Jacek Drozdowski, Tomasz Sysak i Grzegorz Szulc.

Okazją do odniesienia sukcesu stała się również Małopolska Gimnazjada Młodzieży Szkolnej w Drużynowej Lidze Lekkoatletycznej. W kategorii dziewcząt 6. miejsce zajęła reprezentacja w składzie: Gabriela Wójcik i Julia Żyła z kl. 1b innowacyjnej, Wiktoria Sachmerda  z kl. 1d, Aleksandra Sikora z kl. 2 b eksperymentalnej, Angelika Płonka, Julia Krzyżek i Anna Drabińska kl. 2d, Sandra Rozner  z kl. 2c, Karina Jóźwin, Kinga Kubińska, Kamila Moskal i Martyna Kos z kl. 3 a sportowej oraz Dorota Doroszko i Sandra Flasz z kl. 3 b eksperymentalnej. Tym razem zespołowi chłopców nie udało się jednak powtórzyć sukcesu piękniejszej części reprezentacji. Ostatecznie więc 12. miejsce w województwie zajął zespół w składzie: Emil Szpyra i Antoni Szczepanczyk z kl. 1 a sportowej, Łukasz Puchała z kl. 1 b innowacyjnej, Dawid Kasperek, Szymon Mrowiec i Adrian Rajda z kl. 2 a sportowej, Jakub Janiczek z kl. 2 b eksperymentalnej, Paweł Nyderek z kl. 2 d, Patryk Mędrala i Artur Dudek z kl. 3 a sportowej, Jakub Hankus i Klaudiusz Kudziełko z kl. 3 c oraz Adam Matuszczak z kl. 3 d. Nad formą zawodników czuwali państwo: Violetta Drabek, Anna Pustelnik, Lidia Doroszko, Andrzej Dudek, Tomasz Sysak, Grzegorz Szulc i Jacek Drozdowski.

Za co można podziwiać ucznia? Za dobre wyniki, wytrwałość, pasję, dążenie do celu… Za wszystkie wyrzeczenia, poświęcony czas, a nawet konsekwencję w stosowaniu odpowiedniej diety i codzienny trening, który, jak widać, czyni mistrza. Jesteście wielcy i wiele jeszcze przed Wami. A za to, co już osiągnęliście, należą Wam się serdeczne gratulacje.

 

Grażyna Małysa

Copyright 2011 Wielcy, więksi, najwięksi. Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach
Joomla Templates by Wordpress themes free