01
01
Budynek Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 2 w Kętach
02
02
Plac zabaw przy budynku szkolnym
03
03
Zajęcia wychowania fizycznego na hali sportowej
04
04
Tablica pamiątkowa gimnazjum

Piknik pod kapryśną chmurką

W sobotni poranek - 10 czerwca 2017 r. - organizatorzy Pikniku Rodzinnego w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 2 w Kętach  już od rana z niepokojem patrzyli na niebo, na którym gromadziły się czarne chmury. Nadzieje na poprawę pogody okazały się płonne, więc zarówno gospodarze, jak i goście, uzbrojeni w parasole i uśmiechy na twarzy, postanowili zignorować kaprysy aury i po prostu dobrze się bawić. Tak więc wczesnym popołudniem szkoła i przylegające do niej boisko zaroiły się od ludzi, a każdy z nich chciał znaleźć coś dla siebie.  I było z czego wybierać.

Wiatr we włosach

Zgodnie z tradycją, piknik został połączony z festynem  organizowanym przez Parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach. Rozpoczął go XV Jubileuszowy Rajd Honorowych Dawców Krwi, który odbył się z okazji XX-lecia Klubu Honorowych Dawców Krwi. Rowerzyści wyruszyli sprzed budynku kościoła na osiedlu, a następnie ich trasa wiodła przez Czaniec, Bulowice, Witkowice, Bielany, Nową Wieś i zakończyła się na boisku Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 2 w Kętach. Ideą tego przedsięwzięcia było promowanie zdrowego wypoczynku na świeżym powietrzu w rodzinnym gronie. Startujący prezentowali więc znaczny przekrój wiekowy - najmłodszy z nich miał 16 miesięcy, natomiast najstarszy 69 lat. Wszyscy uczestnicy rajdu, którzy zakupili okolicznościowe koszulki, otrzymali losy biorące udział w loterii, a główną nagrodą był rower.

Stanąć na estradzie

Piknik rodzinny stał się okazją do zaprezentowania szkolnych talentów, wśród których znaleźli się recytatorzy, tancerze i piosenkarze. Rolę konferansjera pełniła Pani Iwona Łuniewska,                    w ciepły i zabawny sposób witając na scenie kolejnych artystów i dbając o całokształt widowiska.  W pierwszej części wystąpili uczniowie klas I-III szkoły podstawowej, prezentując wiersze,  piosenki i układy taneczne. Po nich na deskach pojawił się chór szkolny, prowadzony przez Panią Jadwigę Majdę, który zaśpiewał utwór „Dobry człowiek nie umiera do końca”. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły widzom także solistki chóru szkolnego: Zuzanna Jastrzębska z klasy IV b szkoły podstawowej, Patrycja Wykrent z klasy I b innowacyjnej gimnazjum, Martina Annoni z klasy III b eksperymentalnej gimnazjum i Aleksandra Borowczyk z klasy II b eksperymentalnej gimnazjum. Swe umiejętności wokalne zaprezentował również Rafael Rua Boroń z klasy II d gimnazjum oraz duet wokalny  - Maria Wrona z klasy V c i Zuzanna Jastrzębska z klasy IV b szkoły podstawowej. Julia Hrapkowicz z klasy III d wystąpiła z grą na skrzypcach, a duet taneczny – Katarzyna Pyrdziak z klasy VI a eksperymentalnej i Kamil Hankus z klasy VI b szkoły podstawowej wykonali układ latynoamerykański.  Nie zabrakło także występów zespołowych, wśród których znalazły się grupy:  „Favourite Five”,  „Cookie Beat Mini”, „ Mażoretki” z Domu Kultury w Kętach, Szkoła Tańca „Impresja” Pani Małgorzaty Wiewiórki,  Zespół „Funky” działający przy DK w Kętach, „Akro-spas” oraz zespół muzyczny „Dzień dobry”. Młodzi artyści zadziwiali widzów swymi umiejętnościami i pasją; może to właśnie dzięki nim na chwilę zza chmur nieśmiało wyjrzało słońce.

 Ocalić od zapomnienia

Z inicjatywy Pani Bożeny Talagi - Krzysiak podczas pikniku otwarta była szkolna Izba Pamięci, w której zgromadzono eksponaty z czasów II wojny światowej, przekazane między innymi przez żołnierzy spod Monte Cassino. Prowadzono zbiórkę pieniędzy na renowację eksponatów oraz zakup nowych gablot w celu wystawienia pamiątek, na które do tej pory brakuje miejsca. Pomysł otwarcia Izby Pamięci okazała się trafiony, ponieważ dzięki niemu 73 osoby miały  okazję odwiedzić to niezwykłe i ważne dla szkoły miejsce. W gronie zwiedzających znaleźli się między innymi dwaj Kamile, z których jeden liczył trzy, a drugi cztery lata. Jak wynika z wpisów do księgi zwiedzających, największe zainteresowanie pamiątkami historycznymi wykazuje młodzież. Potwierdza to również fakt, że zarówno plakat reklamujący Izbę, jak i cegiełki zostały wykonane samodzielnie przez Uczniów – Łukasza Puchałę i Makarego Grada z klasy I b innowacyjnej gimnazjum. Widać więc, że młodzi ludzie doskonale rozumieją potrzebę roztaczania pieczy nad skarbami naszej historii i chcą ją poznawać.

 Rozmaitości

Podczas pikniku odbył się pokaz musztry w wykonaniu młodszej sekcji Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach. Stanowił on rodzaj zachęty dla młodych ludzi, którzy chcieliby robić coś niezwykłego, a zarazem pożytecznego. Ponadto zaproponowano Uczniom udział w zabawie terenowej, polegającej na wykorzystaniu wiedzy           z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, którą przygotowała Pani Katarzyna Wadoń-Kasprzak. Z kolei Panie Urszula Młocek oraz Magdalena Prus demonstrowały doświadczenia z zakresu fizyki i chemii, które wywoływały wiele emocji wśród dzieci. Były także zajęcia plastyczne i sportowe, kiermasz książek i rozmaitości oraz wiele innych atrakcji umilających czas w sobotnie popołudnie. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się, jak zwykle, loteria fantowa, podczas której głównymi wygranymi były: robot planetarny, ekspres ciśnieniowy, kuchenka mikrofalowa, parowar, elektryczna szczoteczka do zębów (ufundowane przez Zarząd Dzielnicy Nowe Miasto),  wyciskarka wolnoobrotowa (zakupiona przez firmę „Suez”z Bielska-Białej) oraz 4 bilety do „Energylandii” (podarowane przez Radę Rodziców). Szczęściarzom udało się więc zdobyć całkiem niezłe piknikowe pamiątki.

Pełen wypas

Załoga kuchni, dowodzona przez Panią Jadwigę Bloch i Halinę Hrapkowicz, złożona z Pań Kucharek oraz piękniejszej połowy Rady Rodziców,  stanęła na wysokości zadania. Dzielne Panie przez kilka dni lepiły pierogi, obierały ziemniaki, kroiły, przyprawiały, mieszały, gotowały, by na koniec uraczyć wszystkie pasibrzuchy pysznymi domowymi posiłkami. Przebojem okazały się prażonki, ale były tez pierogi w czterech smakach i żurek, a poza tym grillowane: kiełbaski, schab, kiszka, oscypki z żurawiną i bułki czosnkowe. Na deser kawiarenka oferowała ciasto drożdżowe ze szkolnej stołówki oraz wypieki  domowej roboty, przygotowane przez Mamy. Zmarzluchom serwowano kawę i herbatę, a morsom lody i napoje chłodzące. Zwolennicy szybkich przekąsek mogli liczyć na pajdę ze smalcem i skwarkami oraz  kiszone ogórki. Uf… pod wieczór nikt już raczej nie był głodny.

I tak w miłej atmosferze dobiegł końca Piknik Rodzinny w „Dwójce”. Pełna mobilizacja gospodarzy imprezy oraz pozytywne nastawienie gości przemogły kaprysy pogody. Było radośnie, ciekawie, miło i kolorowo. Jak to dobrze, że szkoła ma tak wielu przyjaciół i że razem damy radę, choćby nie wiem co.

Grażyna Małysa

Copyright 2011 Piknik pod kapryśną chmurką. Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach
Joomla Templates by Wordpress themes free