01
01
Budynek Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 2 w Kętach
02
02
Plac zabaw przy budynku szkolnym
03
03
Zajęcia wychowania fizycznego na hali sportowej
04
04
Tablica pamiątkowa gimnazjum

Pociąg do nowej szkoły

Niebawem koniec roku szkolnego, po nich upragnione wakacje, a potem nadejdzie wrzesień i  ruszy pociąg pospieszny do nowej szkoły podstawowej – ośmioletniej. Przygotowania do tej podróży czas już zacząć, by nie okazała się ona podróżą w nieznane, a sam pociąg – byle jakim.

Opierając się na doświadczeniach z ostatnich lat, Szkoła  Podstawowa nr 2 im. Bohaterów Monte Cassino w Kętach opracowała szeroką ofertę dla przyszłych uczniów klas I, IV i VII, uwzględniając różnorodność ich zainteresowań, potrzeb i aspiracji. Proponuje się naukę  w czterech typach klas: integracyjnej, innowacyjnej i sportowej i ogólnej.  

Nauka w klasie integracyjnej przynosi duże korzyści dla rozwoju społecznego wszystkich dzieci, a zwłaszcza tych, które wyróżniają się ze względu na szczególne potrzeby edukacyjne. Głównym atutem tych zespołów wydaje się nauka w grupie o małej liczebności, która umożliwia indywidualizację procesu nauczania. Tempo oraz metody pracy dostosowuje się do indywidualnych wymagań uczniów, co sprzyja efektywności nauki. Udogodnienia te stają się możliwe dzięki obecności w klasie  dodatkowego nauczyciela,  który w razie konieczności służy uczniom wsparciem. Dla osób zdrowych nauka w zespole integracyjnym stanowi szansę na podniesienie poziomu empatii i wrażliwości na potrzeby innych ludzi. Odpowiednia organizacja toku lekcji pozwala więc na współpracę, która może przynieść korzyści wszystkim zainteresowanym. Sukcesy w dotychczasowej pracy w klasach integracyjnych dowodzą, jak wiele możemy sobie nawzajem ofiarować.

Klasa innowacyjna jest najbardziej odpowiednim wyborem dla tych, którzy mają już sprecyzowane zainteresowania i chcieliby skorzystać z rozszerzonego programu nauki dwóch przedmiotów, na przykład matematyki i przyrody (w klasie IV) czy matematyki i języka angielskiego (w klasie VII). Nauka w zespołach innowacyjnych odbywa się z wykorzystaniem nowatorskich metod nauczania, które odwołują się do doświadczeń, zadań praktycznych realizowanych w terenie i udziału w projektach. Uczestnicząc w wyjazdach o charakterze naukowym, uczniowie mają szansę zdobywać wiedzę poprzez zabawę i utrwalać wiadomości, wykonując prace plastyczne, takie jak plakaty, albumy, zielniki czy nawet filmy. Najlepsi mogą próbować swoich sił w konkursach przedmiotowych. Słowem – nauka w klasie innowacyjnej to gratka dla osób, które lubią się uczyć i są spragnione edukacyjnych przygód.

Dobrą ofertą dla uczniowie marzących o własnym miejscu na podium w zawodach są klasy sportowe. W takim zespole doskonale odnajdą się niespokojne duchy, które uwielbiają grać, biegać, skakać, pływać, a nade wszystko wystawiać na próbę swoją sprawność fizyczną i umiejętności. Program klas sportowych  umożliwia poprawianie kondycji fizycznej, sprzyjającej prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży. Dzięki odpowiedniemu treningowi najlepsi sportowcy uzyskują szansę na osiąganie sukcesów podczas rywalizacji sportowej w zawodach na wszystkich szczeblach. Wspólny wysiłek i sukcesy podnoszą poczucie własnej wartości, ucząc wytrwałości w dążeniu do celu i współpracy w zespole. Idea ta stanowi cenną przeciwwagę dla bezproduktywnego i szkodliwego spędzania wolnego czasu przed komputerem, które nie tylko niszczy zdrowie wielu dzieci, ale także pozbawia je  aspiracji życiowych. 

Uczniom, którzy nie mają jeszcze sprecyzowanych upodobań ani oczekiwań, proponuje się naukę w klasie ogólnej. Zespoły te realizują typowy program nauczania, zakładając jednocześnie rozwijanie jeszcze nie odkrytych talentów i zainteresowań, które mogą ujawnić się w trakcie nauki. Dzieci mogą więc liczyć na wsparcie nauczyciela, który umożliwi im odnoszenie sukcesów na miarę ich możliwości. Zaproszenie do klasy ogólnej mają wszyscy, bez wyjątku, nawet jeśli do szkoły nie pałają zbyt gorącym uczuciem.

Pociąg do nowej szkoły niedługo ruszy, jeszcze tylko trzeba włożyć do tornistra odpowiednie podręczniki i zadbać o to, aby każdy uczeń znalazł się w swoim wymarzonym przedziale. Później pozostaje już tylko życzyć wszystkim, by zdążyli na kolejne przesiadki i szczęśliwie, bez opóźnień dotarli na miejsce przeznaczenia.

 Grażyna Małysa 

 

 

Copyright 2011 Pociąg do nowej szkoły. Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach
Joomla Templates by Wordpress themes free