01
01
Budynek Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 2 w Kętach
02
02
Plac zabaw przy budynku szkolnym
03
03
Zajęcia wychowania fizycznego na hali sportowej
04
04
Tablica pamiątkowa gimnazjum

Dzień Chłopaka – Dzień Krawata

Jak uatrakcyjnić tak radosne święto, jakim jest Dzień Chłopaka? Samorząd Gimnazjum   ZSG nr 2 w Kętach zawsze coś zaskakującego wymyśli! Ten dzień – 30 września  uczniowie naszej szkoły postanowili uczcić, zakładając do szkoły  krawaty!

Krawat, jako nieodłączny element stroju każdego eleganckiego mężczyzny, był dziś widoczny u prawie wszystkich chłopców, ale także u większości dziewcząt. Gra szła  o wysoką stawkę, bo  uczniów, którzy wzięli udział w tej akcji, zwolniono z odpowiedzi ustnych.

 

Nie każdy natomiast wie, skąd wywodzi się krawat i jaka jest jego historia. Otóż:

Krawat  to ozdoba męskiego lub damskiego stroju, będąca wąskim paskiem materiału, wiązanym wokół szyi na kołnierzu koszuli. Współczesny krawat pochodzi od długich, kolorowych chust lub szarf noszonych niegdyś na szyi w Chorwacji.

Najdawniejsze ślady wczesnych form krawata odnaleziono w grobowcu pierwszego cesarza chińskiego. W chusty stroili się również rzymscy żołnierze. W roku 1660 król Francji Ludwik XIV wprowadził krawaty do swojego pułku oraz sam zaczął je nosić. Wkrótce moda ta  przeniosła się również do Anglii, a następnie rozprzestrzeniła w całej Europie.

Największą ewolucję krawaty przeszły w XX w. - od krótkich, wąskich pod długie i szerokie.

W Polsce, w drugiej połowie lat 70. XX wieku, handlową nazwą krawata był zwis męski ozdobny. W owych czasach trwała kampania na rzecz czystości języka polskiego, co polegało na wymyślaniu rodzimych odpowiedników wyrazów pochodzenia obcego. Ta nazwa w języku potocznym nie przyjęła się, ale ciągle funkcjonuje w dowcipach „z epoki”.

 

 

Monika Kojder

Copyright 2011 Dzień Chłopaka – Dzień Krawata. Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach
Joomla Templates by Wordpress themes free