01
01
Budynek Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 2 w Kętach
02
02
Plac zabaw przy budynku szkolnym
03
03
Zajęcia wychowania fizycznego na hali sportowej
04
04
Tablica pamiątkowa gimnazjum

Międzynarodowy Dzień Herbaty

Jeśli jest ci zimno, herbata cię ogrzeje. 
    Jeśli jest ci gorąco, herbata cię ochłodzi. 
          Jeśli jesteś pobudzony, herbata cię uspokoi
.”

                                                William Gladstone

15 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Herbaty. Jesteśmy czwartym krajem w Europie o jej najwyższym spożyciu. Polacy pija więcej herbaty niż Chińczycy czy Japończycy. To okazja do prześledzenia historii herbaty, a także zwrócenia uwagi na jej walory smakowe i zdrowotne.

W piątek 13 grudnia (niepechowego) dzieci z klasy IIIc przyniosły do szkoły swoje kubki i herbaty w wybranych smakach. Najpierw uczniowie poznali  historię powstania tego znanego na całym świecie napoju oraz związane z tym tematem legendy. Ciekawa okazała się różnorodność kulturowa związana z tradycjami picia herbaty, obowiązującymi w innych krajach. Nie zabrakło zabaw badawczych i eksperymentów np.: „W jakiej wodzie zaparzy się herbata?”, „Do czego służy zaparzacz?”, „Co to takiego jest imbryk, a co samowar?”. W tym dniu klasa zamieniła się początkowo w fabrykę porcelany. Techniką decoupge uczniowie zdobili przyniesione kubki. Zapraszamy na wystawę! Na zakończenie zajęć klasa zamieniła się z kolei w herbaciarnię. Nie zabrakło degustacji bogatego asortymentu herbat. Cesarz Szen-Nung, który według podań odkrył ten aromatyczny napój, byłby zapewne zachwycony, widząc jak skutecznie upowszechnił zwyczaj picia herbaty.

 Alicja Gąsiorek i Natalia Paw

                                                                                                   

Copyright 2011 Międzynarodowy Dzień Herbaty. Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach
Joomla Templates by Wordpress themes free