01
01
Budynek Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 2 w Kętach
02
02
Plac zabaw przy budynku szkolnym
03
03
Zajęcia wychowania fizycznego na hali sportowej
04
04
Tablica pamiątkowa gimnazjum

Andrzejki – dzień wróżb i innych czarów w klasach I-III

Z dawien dawna, raz w roku, w niezwykły wieczór poprzedzający imieniny Andrzeja zbierały się dziewczęta na wróżby … Za oknami chłód i listopadowa mgła, a w izbie mrugają płomyki świec, błyszczą oczy, czerwienią się policzki. Każda panna chce poznać tajemnicę swojej przyszłości...

W andrzejki jak co roku trochę dla zabawy, a trochę na serio :) i my próbowaliśmy uchylić rąbka zasłony spowijającej przyszłość. Uczniowie uczestniczyli w andrzejkach  prowadzonych przez Fabrykę Kreatywności, która połączyła naukowe show z rozrywką.

Panie wychowawczynie też przygotowały zabawy.  Było głośno, radośnie, ciekawie. Nasi najmłodsi dzięki wróżbom z balonami, wiedzą już, że np. niektórych czeka ekscytująca podróż, innych udział w „Szansie na sukces”, wielka wygrana, nieoczekiwana miłość... Wielkie emocje towarzyszyły poznawaniu imion przyszłych mężów i żon. Śmiechom, piskom, żartom nie było końca. Czy to będzie Nikodem czy może Samuel? Laura, Barbara czy Klara?

 

Dzięki ukrytym pod kubeczkami karteczkom z obrazkami przedstawiającymi pieniądze, serce, kamień, podkowę, klucz, krzyżyk, uczestnicy zabawy dowiedzieli się kogo czeka wielkie bogactwo,  prawdziwa miłość, ciężka praca, szczęście bez miary, ciepły dom, a kogo służba Bogu.

Nie zabrakło też popularnej wróżby z ustawianiem butów. Trochę oswoiliśmy przyszłość, a więc z nadzieją czekamy na spełnienie się wróżb!

I Ty panienko możesz sobie powróżyć: w wigilię św. Andrzeja zerwij gałązkę z drzewa wiśni. Nie używaj ostrych narzędzi. Wstaw ją do wody. Jeśli zakwitnie do Bożego Narodzenia – w przyszłym roku wyjdziesz za mąż!

Andrzejki w dzisiejszej formie, to nie tylko wróżby, ale też zabawa taneczna. Przy dźwiękach dziecięcych przebojów dziewczynki i chłopcy szaleli na parkiecie, naśladując ruchy animatorek lub bawiąc się według własnego pomysłu.

                                                                                                           Alicja Gąsiorek

Copyright 2011 Andrzejki – dzień wróżb i innych czarów w klasach I-III. Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach
Joomla Templates by Wordpress themes free