01
01
Budynek Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 2 w Kętach
02
02
Plac zabaw przy budynku szkolnym
03
03
Zajęcia wychowania fizycznego na hali sportowej
04
04
Tablica pamiątkowa gimnazjum

Narodowe Święto Niepodległości

Gaude Mater Polonia
Matko Polsko raduj się!

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest w Szkole Podstawowej nr 2 im. Bohaterów Monte Cassino w Kętach w atmosferze radości oraz dumy z tych, którzy przed laty walczyli o niepodległą Polskę.

 

Minęło 101 lat od odzyskania niepodległości. Upamiętniając to wielkie wydarzenie, w dniu 8 listopada 2019 r. odbył się w naszej szkole szczególny apel, w którym uczestniczyła cała społeczność szkolna. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski. Rangę tego wydarzenia podkreśliła również „Gaude Mater Polonia”. Pieśń towarzyszyła Polakom w chwilach trudnych i radosnych, klęsk i zwycięstw. Nadal jest istotnym elementem  naszej tożsamości narodowej i wzbudziła w naszych sercach uczucia przynależności do Ojczyzny.
W atmosferę wydarzeń poprzedzajacych datę listopada 1918 roku wprowadził nas wyświetlony film pt. „Gra o Niepodległość”. Film i przedstawieni w nim bohaterowie: Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Jan Paderewski, których wiele dzieliło, ale łaczyło umiłowanie Ojczyzny, zobrazował nam polską drogę do Niepodległej. Dzięki animacjom wzbudził zainteresowanie każdego z obecnych. Wzruszenie budziła również recytowana poezja. Pozwoliła zrozumieć rozterki i uczucia walczacych o niepodległość. Ukazywała ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę.
Dziś idę walczyć Mamo
Może nie wrócę więcej
Może mi przyjdzie polec tak samo
Jak tyle tyle tysięcy....
takie słowa z dumą i szacunkiem wypowiadała młodzież podczas apelu.
Stroje galowe, biało-czerwone kotyliony, tablice upamiętniające tę rocznicę wzmocniły w nas poczucie patriotyzmu. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Bo "Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości, ani prawa do przyszłości".
Józef Piłsudski

Copyright 2011 Narodowe Święto Niepodległości. Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach
Joomla Templates by Wordpress themes free