MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW

27 WRZEŚNIA 2019 R. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu odbyła się MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW.

Uczniowie klasy IIIc wraz z paniami: Alicją Gąsiorek i Natalią Paw uczestniczyli w dwóch wybranych zajęciach. Na początku były zabawy badawcze ( przyrodniczo - fizyczne) umożliwiające poznawanie otaczającego świata.  W trakcie zajęć zostało przeprowadzonych kilka zabaw badawczych i kilka eksperymentów, których celem było ukazanie uczestnikom ciekawych zjawisk fizycznych i chemicznych. Emocje były spore. Każdy z uczestników zajęć otrzymał przydatne drobiazgi: worki z logo Małopolskiej Nocy Naukowców, latarki, opaski odblaskowe. Po tych zajęciach przeszliśmy do drugiego budynku uczelni, w którym mieliśmy okazję poznać podstawowe uwarunkowania schematycznego myślenia i selektywnej percepcji, zgodnie z koncepcją, iż człowiek zauważa i interpretuje bodźce tak, aby wzmacniać własne widzenie świata i siebie. Przedstawione zostały przykładowe złudzenia percepcyjne będące wynikiem odmiennej interpretacji bodźców w zależności od cech jednostki, kontekstu, sugestii. Przeprowadzono gry-zabawy ukierunkowane na wystąpienie zjawiska schematycznego myślenia i selektywnej percepcji. Omówiono również bariery percepcyjne jako przeszkody w odbieraniu prawdziwego, adekwatnego do obrazu rzeczywistości świata zewnętrznego. Dzieci z zapałem przeprowadzały doświadczenia związane z plamką ślepą czy szukały ukrytego kota wśród setek sówek.Warsztaty sprzyjały stymulacji ciekawości i kreatywności oraz rozwojowi umiejętności krytycznego myślenia. Każdy uczeń jako podsumowanie otrzymał Dyplom Młodego Naukowca.

Pierwszy krok do kariery naukowej za  nami!J

Tekst: Alicja Gąsiorek

Fotorelacja: Natalia Paw